Oto najbardziej znany zamek na Jurze AKTYWNE ZDJĘCIE

Czytaj dalej
Paulina Musialska

Oto najbardziej znany zamek na Jurze AKTYWNE ZDJĘCIE

Paulina Musialska

Ponad 185 tysięcy turystów rocznie odwiedza Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu. Nic dziwnego, to jedna z największych i najlepiej zachowanych warowni na Jurze z bogatą ofertą turystyczną wokół.

Jura Krakowsko-Częstochowska słynie ze Szlaku Orlich Gniazd, czyli systemu średniowiecznych warowni. Zaś najsłynniejszym jego zabytkiem jest niewątpliwie Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, który został wybudowany na przełomie XIV i XV wieku. Jest też jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów. W 2016 roku zwiedziło go ponad 185 tysięcy osób.

- Od początku tego roku gościło już u nas około 30-40 tysięcy osób. Można powiedzieć, że z roku na rok to zainteresowanie rośnie, ale też na zamku dochodzi do zmian. Turyści chętnie do nas wracają, aby zobaczyć, co nowego dzieje się na terenie warowni - mówi Iwona Pakuła-Błoch, prezes zarządu Spółki Zamek, która zarządza obiektem. Co wyróżnia ogrodzieniecki zamek na tle innych warowni? - Na pewno jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Dodatkowym atutem jest bogata oferta turystyczna. Mamy sporo atrakcji przygotowanych zarówno dla klienta indywidualnego, jak i grup zorganizowanych. Szczególnie bogata jest oferta dla grup szkolnych, a stanowią one około 50 proc. wszystkich naszych turystów. Dlatego oferta edukacyjna musi być dopracowana - dodaje Iwona Pakuła-Błoch.

Od początku sezonu na zamku działa nowa trasa turystyczna. Po przejściu przez bramę wjazdową turyści powinni kierować się na prawo, wzdłuż kamiennego traktu. Po drodze będą mogli zobaczyć amfiteatr ze sceną sezonową oraz dwie grupy skalne. To Niedźwiedź oraz Dwie Siostry. Znajduje się tam również grota skalna zwana Męczarnią Warszyckiego oraz pomieszczenie dawnej wartowni, w którym turyści mogą zobaczyć salę tortur. Na zamek wchodzimy drewnianym mostem, który znajduje się nad suchą fosą. Aby dostać się na dziedziniec, musimy przejść przez Wieżę Bramną. Co jeszcze możemy zobaczyć? Wśród miejsc, które warto odwiedzić, jest kuchnia kurna, zamek wysoki, sypialnia Bonera oraz biblioteka. Warto dodać, że zamek regularnie przechodzi prace konserwatorskie.

- Obecnie prowadzimy remont konserwatorski północno-wschodniego odcinka murów obwodowych, które otaczają przedzamcze. Wiosną wykonany został remont dachu na segmencie „C” oraz wschodniej ściany dziedzińca - mówi Iwona Pakuła-Błoch. - Przygotowujemy się również do złożenia kolejnego projektu. To będzie duży projekt, będzie obejmować prace konserwatorskie murów. Wyremontowana zostanie większa część zamku. Planujemy remont murów samego zamku, jak i pomieszczeń. Wraz z instalacją elektryczną i instalacją iluminacyjną wewnętrzną. Prace chcemy rozłożyć na trzy lata, aby nie zamykać zamku lub jego części. Trasa zwiedzania będzie jednak modyfikowana w zależności od etapu prac. Nie będą to duże utrudnienia dla turystów - dodaje.

Za wejście na zamek płacimy 12 złotych. Bilet ulgowy to koszt 8 złotych. Od maja bilety wstępu możemy kupić online.

- Bilet można kupić nawet stojąc w kolejce na zamek. Następnie okazać go do skanowania w smartfonie czy tablecie - wyjaśnia pani prezes.

Zamek Ogrodzieniec to nie tylko ruiny, ale spore zaplecze turystyczne. Na dzieci czekają obok: Park Miniatur, Park Doświadczeń, Park Linowy oraz Tor Saneczkowy. Za wstęp na każdy obiekt zapłacimy 12-14 złotych. W pobliżu jest sporo budek z jedzeniem, napojami czy zabawkami.

Z zamku, pokonując piechotą około kilometra, można dotrzeć do widocznego ze wzgórza zamkowego Grodu na Górze Birów.

Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.