Oto najstarsze zdjęcia Nowej Soli!

Czytaj dalej
Fot. Muzeum w Nowej Soli
Filip Pobihuszka

Oto najstarsze zdjęcia Nowej Soli!

Filip Pobihuszka

Muzeum w Nowej Soli wzbogaciło się o 20 fotografii, które datowane są na lata 60. i 70. XIX stulecia.

Wystawa, którą ma w planach Muzeum Miejskie, będzie nie lada gratką zarówno dla miłośników historii jak i fotografii. Od niedawna bowiem placówka jest w posiadaniu dwudziestu zdjęć, które są najprawdopodobniej najstarszymi ujęciami wykonanymi na ulicach Nowej Soli. - Z tych, które mamy w zbiorach i z tych, które znamy, to są najstarsze zdjęcia. To połowa XIX wieku, jedną z fotografii datujemy przed rokiem 1869, więc to są w zasadzie początki fotografii - mówi dyrektor nowosolskiego muzeum, Tomasz Andrzejewski.

Jedno ze zdjęć datowane jest przed rokiem 1869. To w zasadzie początki fotografii

Jak wyjaśnia szef placówki, zdjęcia są ciekawe nie tylko ze względu na swój wiek. - Są interesujące z tego względu, że pokazują Nową Sól wkrótce po tym, jak w mieście powstało wiele interesujących obiektów, a z kolei przed rozbudową innych - tłumaczy. - Jest tu chociażby zdjęcie kościoła św. Michała przed przebudową, która miała miejsce w latach 70. XIX wieku, i jest to zdjęcie unikatowe, bo dotychczas nie wiedzieliśmy jak w rzeczywistości wyglądał korpus kościoła przed tą przebudową - mówi T. Andrzejewski.

Co jeszcze zobaczymy na fotografiach? Ot, choćby budynek fabryki nici, także w kształcie znacznie odbiegającym od dzisiejszego. Na wystawie zobaczymy też kilka bardzo ciekawych ujęć portu czy stacji kolejowej. Warto też dodać, że wykonanie współczesnych odpowiedników zdjęć sprzed półtora wieku jest dziś bardzo trudne, a najczęściej po prostu niemożliwe. Wszystko przez dużo gęstszą obecnie zabudowę, która rosnąc przez lata, systematycznie zasłaniała uwiecznione na fotografiach obiekty.

Najstarsze zdjęcia Nowej Soli będą głównym punktem wydarzenia, które muzealnicy chcą zorganizować w maju, w ramach corocznych obchodów Nocy Muzeów. - Planujemy taką miniwystawę poświęconą Nowej Soli na starych fotografiach. Nie przeznaczamy na nią osobnej sali, prawdopodobnie będzie to hol - wyjaśnia T. Andrzejewski i od razu zaznacza, że oprócz wspomnianych dwudziestu fotografii, będą też inne, równie ciekawe - dodaje. Całości towarzyszyć będzie też specjalny pokaz wraz z omówieniem. W związku z tym, że oryginały zdjęć są niewielkich rozmiarów, pracownicy muzeum przygotowali już kopie wydrukowane na większych planszach.

Na koniec wypada wspomnieć, w jaki sposób takie rarytasy trafiły pod dach nowo¬solskiego muzeum. - Te zdjęcia otrzymaliśmy w darze od przyjaciół muzeum, państwa Więckowskich ze Stuttgartu, którzy od czasu do czasu śledzą aukcje internetowe w Niemczech, kupują różne materiały i nas nimi obdarowują już od wielu lat - wyjaśnia dyrektor placówki. Problemem jest bowiem fakt dużego rozproszenia po świecie wszelkich materiałów źródłowych, więc taka pomoc jest dla muzeum nieoceniona.

- Warto wspomnieć, że najstarszy wizerunek Nowej Soli który znamy, taka grafika przedstawiające osiedle braci morawskich, pochodząca z 1755 roku, również została podarowana nam przez państwo Więckowskich, wiele lat temu - dodaje T. Andrzejewski.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.