Oto program „50 kW na start”. Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Monika Krężel

Oto program „50 kW na start”. Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy

Monika Krężel

Program „50 kW na start” wspiera przedsięwzięcia z zakresu odnawialnych źródeł energii dla średnich, małych i mikroprzedsiębiorców. Warto z niego skorzystać, a wnioski można składać już od 1 września.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił nabór wniosków na przedsięwzięcia polegające na zabudowie mikroinstalacji fotowoltaicznych. Chodzi o instalacje o mocy do 50 kW z terenu województwa śląskiego w ramach Programu „50 kW na start” wspierającego przedsięwzięcia z zakresu odnawialnych źródeł energii dla średnich, małych i mikroprzedsiębiorców.

Celem programu jest zapobieganie powstawaniu lub ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza, zwiększenie wykorzystywania instalacji odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną.
O środki mogą się starać mikroprzedsiębiorcy, małe lub średnie przedsiębiorstwa (MŚP).

Nie tylko moda

Nie da się ukryć, że instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne, a wzrastające ceny prądu i ogrzewania zachęcają Polaków do ich montowania.

Prawie połowa konsumentów współfinansuje zakup instalacji fotowoltaicznej z państwowych dofinansowań i dotacji. Najczęściej są to programy „Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd”, które napędzają rozwój czystej energii - wynika z badania ARC Rynek i Opinia dla Alians OZE.

Od kilku lat w Polsce mamy do czynienia z niespotykanym wcześniej boomem na instalacje fotowoltaiczne, zarówno te przydomowe, jak i biznesowe czy w gospodarstwach rolnych. Nie byłby on możliwy, gdyby nie państwowe zachęty i dofinansowania. Z badania ARC Rynek i Opinia wynika, że jedynie 15% konsumentów, którzy jeszcze nie posiadają instalacji fotowoltaicznej, zdecydowałoby się na jej zakup bez dotacji.

Dla 64% respondentów państwowe i samorządowe dotacje są znacznym czynnikiem zachęcającym do realizacji słonecznych inwestycji. Aż 25% badanych odpowiedziało, że bez dofinansowania zdecydowanie nie podejmie decyzji o zakupie fotowoltaiki.
- Poziom państwowych dotacji i zachęt w Polsce jest dość duży. Na pewno sprzyja rozwojowi rynku OZE. Rośnie także świadomość i wiedza konsumentów, gotowych na innowację energetyczną, która przynosi wiele korzyści. To proces ewolucyjny - uważa Jakub Jadziewicz, członek zarządu Alians OZE. - Polacy przekonali się do tego, że fotowoltaika to dobra inwestycja w tani i zdrowy dla środowiska prąd. Dlatego chcą inwestować własne środki. Myślę, że część osób traktuje to też jako bezpieczną formę pomnażania swoich oszczędności. Lokaty bankowe sięgają zera, tymczasem inwestowanie w fotowoltaikę może przynieść stopę zwrotu nawet na poziomie 20% rocznie - podsumowuje.

Co warto wiedzieć o programie „50 kW na start”?

Nabór wniosków rozpoczyna się 1 września 2021 r. i potrwa do 30 września 2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Wnioski wraz załącznikami należy składać w siedzibie Funduszu w Katowicach. Wysokość środków Funduszu zaplanowanych na tę edycję programu wynosi: w formie dotacji: 500.000 zł; w formie pożyczki: 4.500.000 zł.

Wszystkie szczegóły na temat programu znajdziemy m.in. na stronie internetowej (www.wfosigw.katowice.pl).

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.