Oto program „50 kW na start”. Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Monika Krężel

Oto program „50 kW na start”. Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy

Monika Krężel

Program „50 kW na start” wspiera przedsięwzięcia z zakresu odnawialnych źródeł energii dla średnich, małych i mikroprzedsiębiorców. Warto z niego skorzystać, a wnioski można składać już od 1 września.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił nabór wniosków na przedsięwzięcia polegające na zabudowie mikroinstalacji fotowoltaicznych. Chodzi o instalacje o mocy do 50 kW z terenu województwa śląskiego w ramach Programu „50 kW na start” wspierającego przedsięwzięcia z zakresu odnawialnych źródeł energii dla średnich, małych i mikroprzedsiębiorców.

Celem programu jest zapobieganie powstawaniu lub ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza, zwiększenie wykorzystywania instalacji odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną.
O środki mogą się starać mikroprzedsiębiorcy, małe lub średnie przedsiębiorstwa (MŚP).

Nie tylko moda

Nie da się ukryć, że instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne, a wzrastające ceny prądu i ogrzewania zachęcają Polaków do ich montowania.

Prawie połowa konsumentów współfinansuje zakup instalacji fotowoltaicznej z państwowych dofinansowań i dotacji. Najczęściej są to programy „Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd”, które napędzają rozwój czystej energii - wynika z badania ARC Rynek i Opinia dla Alians OZE.

Od kilku lat w Polsce mamy do czynienia z niespotykanym wcześniej boomem na instalacje fotowoltaiczne, zarówno te przydomowe, jak i biznesowe czy w gospodarstwach rolnych. Nie byłby on możliwy, gdyby nie państwowe zachęty i dofinansowania. Z badania ARC Rynek i Opinia wynika, że jedynie 15% konsumentów, którzy jeszcze nie posiadają instalacji fotowoltaicznej, zdecydowałoby się na jej zakup bez dotacji.

Dla 64% respondentów państwowe i samorządowe dotacje są znacznym czynnikiem zachęcającym do realizacji słonecznych inwestycji. Aż 25% badanych odpowiedziało, że bez dofinansowania zdecydowanie nie podejmie decyzji o zakupie fotowoltaiki.
- Poziom państwowych dotacji i zachęt w Polsce jest dość duży. Na pewno sprzyja rozwojowi rynku OZE. Rośnie także świadomość i wiedza konsumentów, gotowych na innowację energetyczną, która przynosi wiele korzyści. To proces ewolucyjny - uważa Jakub Jadziewicz, członek zarządu Alians OZE. - Polacy przekonali się do tego, że fotowoltaika to dobra inwestycja w tani i zdrowy dla środowiska prąd. Dlatego chcą inwestować własne środki. Myślę, że część osób traktuje to też jako bezpieczną formę pomnażania swoich oszczędności. Lokaty bankowe sięgają zera, tymczasem inwestowanie w fotowoltaikę może przynieść stopę zwrotu nawet na poziomie 20% rocznie - podsumowuje.

Co warto wiedzieć o programie „50 kW na start”?

Nabór wniosków rozpoczyna się 1 września 2021 r. i potrwa do 30 września 2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Wnioski wraz załącznikami należy składać w siedzibie Funduszu w Katowicach. Wysokość środków Funduszu zaplanowanych na tę edycję programu wynosi: w formie dotacji: 500.000 zł; w formie pożyczki: 4.500.000 zł.

Wszystkie szczegóły na temat programu znajdziemy m.in. na stronie internetowej (www.wfosigw.katowice.pl).

Monika Krężel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.