Materiał informacyjny

Oto stary młyn i nietoperze

FOT. Mat. prasowe RDOŚ w Katowicach. Stary młyn we wsi Pierściec jest domem rzadkich nietoperzy chronionych w ramach sieci Natura 2000 FOT. Mat. prasowe RDOŚ w Katowicach. Stary młyn we wsi Pierściec jest domem rzadkich nietoperzy chronionych w ramach sieci Natura 2000

Materiał informacyjny

Stary młyn we wsi Pierściec (gm. Skoczów) stanowi kolonię rozrodczą rzadkiego gatunku nietoperza - podkowca małego, z uwagi na to został objęty ochroną w ramach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 Pierściec. Wyjątkowe jest to, że nie tylko nietoperze są tu lokatorami, bowiem ten zabytkowy obiekt jest domem państwa Gawłowskich, którzy od lat opiekują się tymi latającymi ssakami. Podkowce małe pomieszkują zarówno na strychu, jak i w piwnicy młyna – możemy przeczytać na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

- Nietoperze mają tutaj bardzo dobre środowisko - dobry mikroklimat, a ponieważ nasza piwnica jest zrobiona ze skał, mają one tutaj swoje kryjówki, co im właśnie sprzyja. Towarzystwo nietypowych lokatorów przynosi zdecydowanie więcej zalet niż uciążliwości. Plusem jest to, że człowiek ma coś, czego inni nie mają, coś wartościowego, co nie każdy może mieć - podkreśla pani Urszula. - Zależy mi, żeby zmienił się pogląd odnośnie do nietoperzy, bo to są małe, bezbronne i przyjazne zwierzątka, które potrzebują naszej ochrony. Nie szkodzą nam, a przyczyniają się do zmniejszania ilości owadów w naszym otoczeniu.

Podkowiec mały występuje wyłącznie na południu Polski, w rejonach górskich i wyżynnych. Należy do najmniejszych krajowych nietoperzy. Najbardziej charakterystyczną cechą podkowca jest narośl w kształcie podkowy, otaczająca nozdrza zwierzęcia. Nietoperz ten żywi się owadami, głównie komarami i ćmami, ale też pająkami i innymi bezkręgowcami. Żeruje w pobliżu częściowo odsłoniętych skał, w roślinności nadbrzeżnej górskich potoków oraz bukowych i mieszanych lasach porastających zbocza. Poluje również w pobliżu zabudowań gospodarskich.

Gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Podkowiec mały na terenie województwa śląskiego został przedmiotem ochrony m.in. w obszarze Natura 2000 Pierściec PLH240022.

Podkowce małe są jedynymi z najbardziej narażonych na zmiany w środowisku przedstawicielami chiropterofauny. Zmiany te wpływają na dostępność pokarmu oraz dogodnych schronień, dlatego jest to gatunek wymagający działań z zakresu ochrony czynnej. Takie działania prowadzone są w ramach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000.

- Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem nowego planu zadań ochronnych dla tego specjalnego obszaru ochrony siedlisk. Planowane działania uwzględniają głównie zabezpieczenie miejsca schronienia m.in. wzmocnienie podłogi strychu w okresie hibernacji nietoperzy oraz sprzątanie odchodów i wymianę folii paroprzepuszczalnej na strychu budynku dawnego młyna - mówi Przemysław Skrzypiec, Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrody.

Tu podaj tekst alternatywny
Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.