Jacek Drost

Pałac Habsburgów w Żywcu, czyli Nowy Zamek. Był tu Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych. Kto będzie zarządzać: spadkobiercy czy powiat

Pałac Habsburgów w Żywcu, czyli Nowy Zamek. Był tu Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych. Kto będzie zarządzać: spadkobiercy czy powiat Fot. Zbiory Muzeum Miejskie w Żywcu
Jacek Drost

Czy klasycystyczny Nowy Zamek w Żywcu zostanie w rękach żywieckiego Starostwa Powiatowego, czy też trafi w ręce spadkobierców rodziny Habsburgów?

Po tym, jak starosta żywiecki Andrzej Kalata oznajmił na niedawnej konferencji prasowej, że Pałac Kępińskich w Żywcu Moszczanicy, o który starali się spadkobiercy, najpewniej zostanie w rękach starostwa, wróciła kwestia praw własnościowych drugiego ważnego zabytku na Żywiecczyźnie, o który także starali się spadkobiercy, czyli Nowego Zamku, zwanego również Pałacem Habsburgów.
– Sytuacja jest skomplikowana – stwierdził rok temu na łamach DZ Stanisław Kucharczyk, wicestarosta żywiecki.

Ciągnie się ona już od ponad czterech lat, kiedy to po tym, jak z Nowego Zamku wyprowadził się Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych, rodzina Habsburgów złożyła do sądu wniosek o zwrot nieruchomości. W uzasadnieniu podkreśliła, że Habsburgom zawsze leżało na sercu dobro mieszkańców i dopóki z budynku korzystali uczniowie, to nie występowali o zwrot majątku. Zmienili jednak zdanie, bo zmieniły się okoliczności – starostwo w ramach unijnego projektu zamierzało zrobić w pałacu centrum turystyczne z salą konferencyjną i zapleczem noclegowym (taką funkcję rodzina chce utrzymać). Rodzina Habsburgów zawnioskowała także, by obciążyć kosztami bezumownego korzystania z tej nieruchomości dotychczasowych zarządców. Sprawa trafiła do wojewody śląskiego.
Samorządowcy rozmawiali z pełnomocnikiem, by ugodowo załatwić roszczenie. Nie doszło jednak do ugody, bo kilka lat temu powiat złożył wniosek o dofinansowanie remontu Nowego Zamku z funduszy unijnych (dostał ponad 14 mln zł na naprawę m.in. dachu i elewacji).

Powiat zrealizował w Pałacu Habsburgów dwa projekty współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013, czyli „Od Komorowskich do Habsburgów – utworzenie historycznego parku tematycznego w Żywcu” i „Podniesienie atrakcyjności turystycznej Powiatu Żywieckiego poprzez rewitalizację czterech zabytkowych pomieszczeń w Nowym Zamku Habsburgów w Żywcu”.

– Obecnie przed wojewodą śląskim prowadzone jest postępowanie na wniosek pełnomocnika spadkobierców rodziny Habsburgów o zwrot przedmiotowej nieruchomości. Ze względu na okres trwałości zrealizowanych projektów w tym obiekcie sprawa roszczeń została zawieszona. Aby przyjąć realny plan co do przyszłości tego obiektu niezbędne jest zakończenie postępowanie dotyczącego roszczeń rodziny Habsburgów. Po ostatecznym zakończeniu tej sprawy Zarząd Powiatu podejmie adekwatne działania do wydanego orzeczenia – poinformował Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy żywieckiego Starostwa Powiatowego.

Okres trwałości dla pierwszego projektu upłynie 25 lipca 2019 r., a dla drugiego – 1 kwietnia 2020 r. Dopiero po tych terminach będą się zapewne rozstrzygać losy Pałacu Habsburgów.

Jak poinformował Dariusz Szatanik, w koszty utrzymywania zabytkowego obiektu wliczane jest ogrzewanie, ubezpieczenie, energia elektryczna, woda, ścieki, przeglądy techniczne, bieżące naprawy oraz sezonowe udrażnianie systemu rynnowego.
– Łączny koszt za 2018 rok wyniósł około 100 tysięcy złotych – dodał Dariusz Szatanik.

Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.