Martyna Ludwig

Palenie opon będzie legalne? Antysmogowy działacz wykpił urzędników po pożarze w Żorach

W pożarze na składowisku w Żorach spłonęło około 10 tys. m. kw. opon i innych odpadów. Akcja gaśnicza trwała przez nieomal pełny tydzień. Fot. Jacek Konik/World From Drone W pożarze na składowisku w Żorach spłonęło około 10 tys. m. kw. opon i innych odpadów. Akcja gaśnicza trwała przez nieomal pełny tydzień.
Martyna Ludwig

Zdzisław Kuczma, działacz Rybnickiego Alarmu Antysmogowego, w petycji do Zarządu Województwa Śląskiego wnosi: zalegalizujmy palenie opon, skoro żorski Urząd Miasta utrzymuje, że nie jest to szkodliwe.

Składowisko opon w żorskiej dzielnicy Kleszczów przestało płonąć, jednak wciąż jest dozorowane przez zastęp straży pożarnej. Toksyny uwolnione podczas pożaru, jak zaznacza prof. Piotr Skubała, naukowiec z Uniwersytetu Śląskiego, nie są już obecne w powietrzu, lecz raczej przeniknęły do wody oraz gruntu.

CZY TEREN ZOSTAŁ SKAŻONY PO POŻARZE W ŻORACH?

Podczas gdy nad Żorami unosił się cuchnący, gryzący w oczy dym, docierając do każdego zakątka miasta, a także kilku dzielnic Rybnika, Urząd Miasta uspokajał mieszkańców komunikatami, głosząc, że wyniki badań prowadzonych przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego wskazują, że w unoszącym się dymie nie ma substancji niebezpiecznych w stężeniach, które mogłyby zagrażać życiu i zdrowiu.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z POŻARU W ŻORACH
WIELKI POŻAR W ŻORACH Z DRONA

Inaczej, rzecz jasna, twierdzili sami mieszkańcy, zmuszeni szybko zaopatrzyć się w maski antysmogowe i narzekając na pogarszające się samopoczucie.

W odpowiedzi na komunikaty usiłującego załagodzić panikę Urzędu Miasta w Żorach Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego wystosował pismo skierowane do Zarządu Województwa Śląskiego.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Martyna Ludwig

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Józef Brzozowski

Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego jak kibic z dala. Coś usłyszał i to wystarczyło by uruchomić motory do walki.

Ja też jestem taki kibic z dala, coś słyszałem ale inaczej niż pan Kuczma. Moja wersja jest taka, że urzędnicy jak papugi przekazywały to, co podawał WIOŚ. Ja raczej staram się wierzyć profesjonalnym ośrodkom pomiarowym, ale jak taki pomiar pokazuje mi deszcz, a za oknem świeci słońce, no nie klepię że pada deszcz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.