Martyna Ludwig

Palenie opon będzie legalne? Antysmogowy działacz wykpił urzędników po pożarze w Żorach

W pożarze na składowisku w Żorach spłonęło około 10 tys. m. kw. opon i innych odpadów. Akcja gaśnicza trwała przez nieomal pełny tydzień. Fot. Jacek Konik/World From Drone W pożarze na składowisku w Żorach spłonęło około 10 tys. m. kw. opon i innych odpadów. Akcja gaśnicza trwała przez nieomal pełny tydzień.
Martyna Ludwig

Zdzisław Kuczma, działacz Rybnickiego Alarmu Antysmogowego, w petycji do Zarządu Województwa Śląskiego wnosi: zalegalizujmy palenie opon, skoro żorski Urząd Miasta utrzymuje, że nie jest to szkodliwe.

Składowisko opon w żorskiej dzielnicy Kleszczów przestało płonąć, jednak wciąż jest dozorowane przez zastęp straży pożarnej. Toksyny uwolnione podczas pożaru, jak zaznacza prof. Piotr Skubała, naukowiec z Uniwersytetu Śląskiego, nie są już obecne w powietrzu, lecz raczej przeniknęły do wody oraz gruntu.

CZY TEREN ZOSTAŁ SKAŻONY PO POŻARZE W ŻORACH?

Podczas gdy nad Żorami unosił się cuchnący, gryzący w oczy dym, docierając do każdego zakątka miasta, a także kilku dzielnic Rybnika, Urząd Miasta uspokajał mieszkańców komunikatami, głosząc, że wyniki badań prowadzonych przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego wskazują, że w unoszącym się dymie nie ma substancji niebezpiecznych w stężeniach, które mogłyby zagrażać życiu i zdrowiu.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z POŻARU W ŻORACH
WIELKI POŻAR W ŻORACH Z DRONA

Inaczej, rzecz jasna, twierdzili sami mieszkańcy, zmuszeni szybko zaopatrzyć się w maski antysmogowe i narzekając na pogarszające się samopoczucie.

W odpowiedzi na komunikaty usiłującego załagodzić panikę Urzędu Miasta w Żorach Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego wystosował pismo skierowane do Zarządu Województwa Śląskiego.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Martyna Ludwig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.