Palma i plaża mają zachęcić do relaksu w Ogrodzieńcu

Czytaj dalej
Fot. PM
Paulina Musialska

Palma i plaża mają zachęcić do relaksu w Ogrodzieńcu

Paulina Musialska

Gmina Ogrodzieniec pozazdrościła wiekszym miastom, jak Katowice czy Gliwice i od kilku dni też ma okazałą palmę. Palma i strefa chiloutu pojawiły się na terenie tradycyjnego miejsca wypoczynku mieszkańców Ogrodzieńca. Egzotyczne drzewo przyjechalo tu z Siewierza. Przezimuje w hali sportowej.

Jeszcze pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, ogrodzieniecka Krępa była miejscem bardzo chętnie wybieranym przez mieszkańców powiatu. To właśnie tam, na basenach i nad stawem szukano ochłody w upalne dni. Potem miejsce zostało zapomniane i szybko zaczęło popadać w ruinę. Władze gminy postanowiły jednak reaktywować to miejsce. W ostatnim czasie na Krępie pojawiła się strefa chilloutu z prawdziwą palmą na plaży.

- Mieszkańcy od wielu lat sygnalizowali, że chcieliby powrotu ogrodzienieckiej Krępy. Postanowiliśmy wyjść na przeciwko oczekiwaniom i powoli przywracać życie w tym miejscu. Nie da się wszystkiego zrobić w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Na razie utworzyliśmy strefę chilloutu - mówi Anna Pilarczyk-Sprycha, burmistrz gminy Ogrodzieniec.

Strefa chilloutu znajduje się na terenie dawnego basenu. Pojawiła się tam plaża z leżakami, na której mieszkańcy mogą odpoczywać.

Jest także palma, która do Ogrodzieńca trafiła z palmiarni w Siewierzu. Kosztowała około 12 tysięcy złotych. Co sie z nią stanie, gdy skończy się lato?

- Jesteśmy przygotowani na tę sytuację. Zimą palma z Krępy trafi do naszej hali sportowej, gdzie będzie czekać na kolejny sezon letni - dodaje Anna Pilarczyk-Sprycha.

W pobliżu strefy chilloutu powstał także lokal gastronomiczny „Bistro na Krępie”. To miejsce wynajęte przez osobę prywatną, która współpracuje z gminą. W każdą sobotę wakacji mają tam odbywać się zabawy taneczne dla mieszkańców. Wszystko po to, aby Krępa znowu była miejscem chętnie wybieranym przez osoby z regionu. W kolejnych latach ma zostać zagospodarowany teren stawu na Krępie. Gmina planuje pozyskać na ten cel pieniądze.

- Basenu nie uda się uratować, bo jakiś czas temu został zasypany odpadami pochodzącymi z dróg. Z tym już nic nie jesteśmy w stanie zrobić - mówi Anna Pilarczyk-Sprycha.

Warto dodać, że w powiecie zawierciańskim odnawianie terenów rekreacyjnych jest ostatnio w modzie. W czerwcu zakończona została modernizacja basenu miejskiego w Zawie-rciu. Basen został naprawiony. Dookoła pojawił się drewniany podest z barierami ochronnymi. Pojawiły się leżaki i ławki, na których można odpocząć. Inwestycję za ponad 272 tysiące złotych zrealizowała firma Bud-Rem z Zawiercia. W planach jest także remont brodzika. Na razie nie wiadomo, kiedy nastąpi.

- Brodzik spełnia wymagania techniczne, a woda w nim jest wymieniana w okresie letnim praktyczne codziennie. Planujemy, aby w tej kadencji został wyremontowany także brodzik - mówi Monika Polak-Pałęga, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Miejscem, w którym zalew wykorzystany został do powstania strefy rekreacyjnej jest także Pilica. Tam od ponad roku działa lokal gastronomiczny „Miejscówka nad Stawem”. To nieduży kontener z drewnianym podestem i drewnianymi meblami ogrodowymi. Wieczorami jest tam bardzo klimatycznie. Po zabawie w wodzie można tam zjeść zapiekankę, wypić piwo lub po prostu posiedzieć ze znajomymi.

Moda na palmy w miastach

Wraz z początkiem czerwca na ulicach Gliwic pojawiło się ponad 30 okazów palm. Palmy tradycyjnie stanęły m.in. na Kąpielisku Leśnym na os. Kopernika, na pl. Piłsudskiego, przy Sądzie Okręgowym, a także na skwerze nad tunelem Drogowej Trasy Średnicowej w centrum miasta.

W maju palmy wróciły także na katowicki rynek. To już kolejny rok, odkąd możemy je tam ogladać. Po raz pierwszy pojawiły się w 2016 roku. Obok nich znajdziemy leżaki, na których możemy odpocząć nad sztuczną Rawą. Feniksy kanaryjskie „zimują” w gliwickiej palmiarni i wracają, kiedy nie ma już zagrożenia minusowymi temperaturami. Palma pojawiła się także na nowym rynku w Chorzowie. Obiekt został otwarty kilka tygodni temu. (PM)

Paulina Musialska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.