Pamiątki dawnej świetności winiarni Przyszkowskiego

Czytaj dalej
Aleksander Król

Pamiątki dawnej świetności winiarni Przyszkowskiego

Aleksander Król

Dawną świetność winiarni Feliksa Przyszkowskiego, jednego z największych hurtowników wina na terenie przedwojennych Niemiec, wprawne oko dojrzy w zabudowaniach na ulicy Zborowej w Raciborzu. Obiekt jest zrujnowany, ale w wykończeniach można dojrzeć dawne bogactwo...

Po wielkich, przedwojennych fabrykach Raciborza, pozostało w mieście wiele śladów. Dawną świetność winiarni Feliksa Przyszkowskiego wprawne oko dojrzy w zabudowaniach na odchodzącej od Mickiewicza ulicy Zborowej. Obiekt jest zrujnowany, ale w zdobieniach i wykończeniach fasady i w znanym z przedwojennej pocztówki okrągłym oknie można wyczuć dawne bogactwo.

Zresztą do dziś na murze pozostała bardziej dosłowna pamiątka z winiarskiej przeszłości tego miejsca - nieco zatarty, ale jednak szyld marki “Przyszkowski”.

Mieszkanie za czytanie

- Winiarnia została założona w 1872 r. i można znaleźć jeszcze tę datę na szyldach na ścianie - mówi nam Adam Knura, historyk z muzeum. - Felix Przyszkowski sprowadzał wina węgierskie i austriackie, ale na małą skalę także był ich producentem m.in. ziołowej, gorzkiej nalewki 40 procent tzw. “Kręcipyska” - opisuje.

Na Zborowej 2 znajdowały się magazyny winiarni, a sam sklep, niedaleko galerii Młyńskiej. Podobno piwnica na Zborowej, w której Przyszkowski przechowywał wina z całego świata, za sprawą zastosowanych tu nowinek technicznych, była najnowocześniejszą na całym Śląsku.

Elektryczne windy kursowały między pięcioma piętrami, z których dwa znajdowały się pod ziemią.

Jeden z raciborskich portali internetowych przytacza opis winiarni z wydanego w 1925 roku wydawnictwa Oberschlesien: „Choć w piwnicach firmy znaleźć można odmiany i roczniki win prawie wszystkich państw świata, to jednak pielęgnowana jest tam szczególnie jedna specjalność, a mianowicie import win z Górnych Węgier oraz win Tokaj. W tej specjalności firma Feliksa Przyszkowskiego stoi w pierwszym rzędzie na czele wszystkich hurtowni wina na terenie Niemiec.

Aleksander Król

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.