Pamięć o pułkowniku Jagrym-Maleszewskim w Łodzi, piłsudczyku budzącym kontrowersje

Czytaj dalej
Wiesław Pierzchała

Pamięć o pułkowniku Jagrym-Maleszewskim w Łodzi, piłsudczyku budzącym kontrowersje

Wiesław Pierzchała

Tablicę pamiątkową poświęconą pułkownikowi Januszowi Jagrym – Maleszewskiemu, komendantowi Policji II RP po przewrocie majowym, piłsudczykowi oraz patronowi policjantów w woj. łódzkim, odsłonięto przed tygodniem na ścianie siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Lutomierskiej w Łodzi. W uroczystości wzięli udział szefowie policji oraz przedstawiciele władz miasta, województwa i Instytutu Pamięci Narodowej, który sfinansował tablicę w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Janusz Maleszewski pochodził z naszego regionu. Urodził się w rodzinie ziemiańskiej w Czarnocinie (powiat piotrkowski), gdzie jego ojciec – notabene powstaniec styczniowy – był dzierżawcą majątku. Do tej pory w Czarnocinie Jagrym nie miał ani ulicy, ani placu swego imienia. Dlatego był mało znany w swej rodzinnej miejscowości.

W artykule przeczytasz m.in. o tym dlaczego pułkownik Jagry-Maleszewski uważany za jednego z najbardziej kontrowersyjnych dowódców policyjnych w historii.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Pierzchała

Jestem dziennikarzem w redakcji "Dziennika Łódzkiego". Jestem sprawozdawcą sądowym i opisuję najciekawsze procesy i rozprawy. Ponadto zajmuję się policją, prokuraturą, tematyką historyczną oraz związaną z łódzkimi zabytkami i rodami fabrykanckimi. Regularnie omawiam na łamach gazety nowe książki o tematyce historycznej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.