Pani premier, nie dacie rady. Czy ktoś powstrzyma szkodliwą reformę?

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny

Pani premier, nie dacie rady. Czy ktoś powstrzyma szkodliwą reformę?

Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny

Minister edukacji Anna Zalewska pokazała podstawy programowe dla szkół. Eksperci tworzyli dokument w biegu, więc powstał materiał nie tylko niespójny, ale nawet z… błędami ortograficznymi. Dzieci nie będą już miały w podstawówce przyrody, za to pojawi się poezja Marka Rymkiewicza, który w wierszu „Do Jarosława Kaczyńskiego” pisze o środowisku dzisiejszej opozycji: „To, co nas podzieliło, to się już nie sklei/Nie można oddać Polski w ręce złodziei”.

Na portalach społecznościowych już porównują niektóre zapisy podstawy, np. te o dyscyplinie, do Korei Północnej. To jednak gruba przesada. Bo nie z Koreą tu mamy do czynienia, ale z jak najbardziej swojskim bałaganem i lekceważeniem dialogu.

Znam krytyków PiS, którzy po cichu cieszą się z reformy-demolki, bo zaszkodzi ona partii Kaczyńskiego jak mało która inna. Mnie na taką „schadenfreude” nie stać. Po pierwsze - dobrze życzę Polsce. Po drugie - mam dziecko w szóstej klasie i nie życzę sobie, by było królikiem doświadczalnym w rękach nieodpowiedzialnej minister edukacji.

Jestem przerażony, jak można z takim tupetem, wbrew rodzicom, nauczycielom, samorządowcom (w tym również wielu z Prawa i Sprawiedliwości), przeć do zmiany tylko dlatego, że - jak słyszymy - był to jeden z punktów programu wyborczego PiS.

Realizacja obietnic wyborczych jest sprawą chwalebną, ale nikt nie obiecywał, że reforma wejdzie w życie w tym kształcie i w tak absurdalnym tempie. Niezwłocznie miały być za to załatwione inne obietnice, m.in. podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych i przewalutowania kredytów frankowych po kursie z dnia zawarcia umowy. W tych sprawach rząd przyznaje dzisiaj: nie damy rady.

Pani premier, w edukacji też nie dacie rady. W tym tempie nie da się zrobić dobrej reformy. Jej odłożenie w czasie nie będzie oznaką Pani słabości, lecz zdrowego rozsądku i poszanowania woli obywateli.

Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.