Panie Prezydencie, uwolnij człowieka!

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Ernestowicz
Łukasz Ernestowicz

Panie Prezydencie, uwolnij człowieka!

Łukasz Ernestowicz

Młodzież pisała listy do światowych przywódców domagając się m.in. zwolnienia z więzień represjonowanych aktywistów.

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich wczoraj zmienił się w jedną z tysięcy placówek organizacji Amnesty International, walczącej na świecie o prawa człowieka. W grudniu, w ramach akcji tej instytucji, ludzie piszą masowo listy do prezydentów, królów i rządów krajów, w których łamane są podstawowe prawa człowieka.

Nie wyobrażamy sobie czegoś takiego w Polsce

- Na przykład w Burkina Faso małe dziewczynki, o wiele młodsze od nas, są zmuszane do zawierania małżeństw z starymi mężczyznami, mającymi już i tak po kilka żon - mówią dziewczyny z IV klasy technikum hotelarskiego. - Nie wyobrażamy sobie, żebyśmy my miały teraz wychodzić za kogoś za mąż. A one są do tego zmuszane!

Dlatego grudziądzanki swoje listy z protestem zaadresowały do rządu w Burkina Faso. Młodzież mogła także wystąpić w obronie m. in. Walleda Abu Al-Khaira z Arabii Saudyjskiej, więzionego za walkę o prawa kobiet w tym kraju, Samana Naseema, więzionego w Iranie i skazanego na śmierć, za „wrogość wobec Boga” i „korupcję na ziemi”, czy Alberta Woodfoxa, który od 40 lat przebywa w izolatce w jednym z więzień na terenie USA.

Takie protesty przynoszą efekty

Zanim rozpoczęto pisanie listów pokazano jak pozytywne skutki wywołują takie masowe protesty. W ubiegłym roku po wysłaniu listów do władz Nigerii, wstrzymano egzekucję i uwolniono Mosesa Akatugbę, skazanego za napad, do którego nie chciał się przyznać. Po listach wysłanych z kolei do RPA, poprawiono dostęp do opieki medycznej kobiet w ciąży w gminie Mkhmondo.

Wczoraj w „Gastronomiku” napisano w sumie 1790 listów.

- To kolejny nasz sukces - cieszy się Rafał Szweda, nauczyciel w szkole i koordynator akcji.

Łukasz Ernestowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.