Panorama miasta z konkatedry w Żywcu. Wieża przejdzie remont

Czytaj dalej
Fot. ARC
Jacek Drost

Panorama miasta z konkatedry w Żywcu. Wieża przejdzie remont

Jacek Drost

Ponad 2,6 mln zł przyznał Zarząd Województwa Śląskiego na remont konkatedry Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu. Po remoncie wieża budynku zostanie udostępniona zwiedzającym. Będzie z niej można podziwiać panoramę miasta i Beskidów.

Remont konkatedry jest konieczny, bo jest ona bardzo zawilgocona, od strony północnej niszczeje kaplica, mury domagają się osuszenia. Z kolei wieża od wewnątrz jest drewniana, drewno należy jak najszybciej zaimpregnować, schody są spękane - mówi ks. Grzegorz Gruszecki, proboszcz parafii NNMP w Żywcu.

Świątynia przy Rynku została zbudowana w XV wiekyu. W oczy rzuca się wysoka wieża z galerią. Wśród cennych dzieł znajdujących się w barokowym wnętrzu jest m.in. płaskorzeźba Zaśnięcia Matki Boskiej z około 1500 r. Dawniej był to kościół parafialny, od 1992 r. został podniesiony do rangi konkatedry diecezji bielsko-żywieckiej.

Ks. Gruszecki przypomina, że wnętrze konkatedry już dawno nie było remontowane, kilka lat temu została jedynie pomalowana elewacja.

Tymczasem jest to jeden z najważniejszych budynków sakralnych i zabytkowych w regionie, więc z remontem nie można było zwlekać.

W tym roku zostaną przygotowane projekty, konieczne będzie zdobycie niezbędnych pozwoleń, natomiast właściwe roboty będą prowadzone w przy-szłym roku i - jak zapewnia proboszcz Gruszecki - nie sparaliżują życia parafii.

Prace ukierunkowane zostaną pokazanie walorów historycznych i estetycznych katedry, a także na udostępnienie wieży wszystkim zwiedzającym.

W dalszej części:

 • Która firma przeprowadzi remont
 • Dokładny zakres prac
 • Co widać z wieży
Pozostało jeszcze 38% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.