Justyna Wojciechowska-Narloch

Państwo coraz więcej dopłaca do dzieci w systemie edukacji. Teraz rodzice dostaną po 300 zł na ucznia

Uczniowie w podstawówkach i gimnazjach korzystają z darmowych podręczników. Teraz dostaną wyprawki Fot. Sławomir Kowalski Uczniowie w podstawówkach i gimnazjach korzystają z darmowych podręczników. Teraz dostaną wyprawki
Justyna Wojciechowska-Narloch

„Dobry start” - tak nazywa się nowy rządowy program, który ma finansowo wesprzeć rodziców uczących się dzieci. To jedna z kilku form pomocy, która trafia do polskich rodzin.

W piątek, w Dniu Dziecka premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie wprowadzające szkolną wyprawkę. Zgodnie z jego treścią świadczenie w wysokości 300 zł będzie przysługiwało niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługiwałoby nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia.

Będzie na dobre buty

Po raz pierwszy program ma objąć uczniów rozpoczynających nadchodzący rok szkolny. Przyznawanie i wypłata świadczenia będą realizowane przez gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej przez powiaty. Świadczenie będzie przyznawane m.in. na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej.

Wnioski o wypłatę świadczenia będzie można składać od 1 lipca każdego roku drogą elektroniczną poprzez portal Emp@tia. Od 1 sierpnia będą przyjmowane wnioski składane także drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą). Termin mija 30 listopada.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.