Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Papież Franciszek proponuje zmiany w modlitwie "Ojcze nasz"

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Piotr Nowak

Papież Franciszek proponuje zmiany w modlitwie "Ojcze nasz"

Piotr Nowak

Papież Franciszek proponuje zmiany w modlitwie "Ojcze nasz". - To nie zmiana, ale doprecyzowanie - badacze z KUL komentują propozycję papieża Franciszka.

Papież Franciszek proponuje, żeby sformułowanie „nie wódź nas na pokuszenie” w modlitwie Ojcze nasz zastąpić słowami „nie pozwól, byśmy ulegli pokusie”.

- To ja upadam, nie On popycha mnie ku pokusie, aby zobaczyć potem, jak upadłem, bo żaden ojciec tak nie postępuje. Ojciec pomaga, by podnieść się od razu. Tym, kto wodzi cię na pokuszenie, jest szatan, bo to jego praca

- wyjaśnił w wywiadzie dla włoskiej telewizji TV2000, o którym napisała KAI.

W ten sposób skomentował zmiany, które 3 grudnia weszły w życie we francuskim Kościele.

- Nie nazwałbym tego zmianą, ale doprecyzowaniem - wyjaśnia ks. prof. Krzysztof Kaucha, teolog z KUL.

- Jakiś czas temu w Polsce była dyskusja na ten temat. Episkopat Francji niedawno dokonał tego doprecyzowania. Ostatnio rozmawiałem na ten temat z kilkoma osobami. Nie tylko duchownymi, ale też świeckimi. Wszystkie zwróciły uwagę, że od dawna wypowiadają te słowa modlitwy z szacunku, bo tak je uczono, ale z inną intencją niż sugeruje to ich dosłowne znaczenie. Właśnie z intencją, którą wypowiedział papież - mówi teolog.

Na czym polega różnica pomiędzy tekstem stosowanym obecnie a proponowanymi zmianami?

- Z teologicznego punktu widzenia w tekście istnieje trudność, że to Bóg jest podmiotem kuszenia człowieka, gdy w tekście Ewangelii podmiotem kuszenia jest szatan (diabeł). Zmiana proponowana przez papieża Franciszka pragnie tę trudność wyeliminować przez tłumaczenie: „I nie pozwól, abyśmy ulegli pokusie” - wyjaśnia ks. prof. Miroslaw Stanisław Wróbel, biblista z KUL.

Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Piotr Nowak

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.