Papież Franciszek w Częstochowie. Seniorze, Ty też możesz zobaczyć Ojca Świętego na Jasnej Górze ŚDM

Czytaj dalej
Katarzyna Domagała, Janusz Strzelczyk

Papież Franciszek w Częstochowie. Seniorze, Ty też możesz zobaczyć Ojca Świętego na Jasnej Górze ŚDM

Katarzyna Domagała, Janusz Strzelczyk

Niecałe trzy tygodnie dzielą nas od wizyty Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze w Częstochowie. Będzie modlił się w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Następnie odprawi uroczystą Eucharystię z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Pamiętajcie, Światowe Dni Młodzieży nie są tylko dla młodzieży. Jeśli zastanawiasz się czy jechać do Częstochowy przeczytaj odpowiedzi na 15 najważniejszych pytań.

Za niespełna trzy tygodnie, w czwartek 28 lipca, Ojciec Święty Franciszek przyleci na Jasną Górę. Przybędzie do nas, aby przewodniczyć uroczystej mszy świętej dziękczynnej z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Jeśli zastanawiasz się, czy wizyta papieża Franciszka jest tylko dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, nie martw się i śmiało jedź. W uroczystościach z udziałem Ojca Świętego może brać udział każdy. Dziś odpowiedzi na 15 najważniejszych pytań o wizytę papieża na Jasnej Górze.

Mieszkanie za czytanie

1. Czy muszę zarejestrować się, by uczestniczyć we mszy świętej na Jasnej Górze, którą będzie koncelebrował papież Franciszek? Wierni, którzy wezmą udział w uroczystościach, zgromadzą się w sektorach na placu przed Szczytem Jasnogórskim, w parkach przy błoniach, w III alei Najświętszej Maryi Panny i na placu Biegańskiego. Sektory te będą nagłośnione i wyposażone w 10 telebimów. Do tych miejsc nie potrzeba kart wejściowych. Wyjątek stanowi wydzielona część placu przed Szczytem, przeznaczona dla kapłanów z komunią św., niepełnosprawnych oraz delegatów - przedstawicieli polskich diecezji.

2. Gdzie będzie ustawiony ołtarz, na którym zostanie odprawiona msza? Papież Franciszek odprawi mszę świętą na ołtarzu ustawionym na wałach jasnogórskich, które górują nad błoniami.

3. Kiedy powinienem już być na Jasnej Górze, by mieć szansę zobaczyć papieża Franciszka z bliska? Plac przed Szczytem będzie stanowić strefę specjalną. Wejście do niej będzie prowadzić przez tzw. bramki kontroli dopiero 28 lipca w godz. 1.00-7.00.

4. Ile czasu potrwają uroczystości? O godz. 10.30 rozpocznie się msza święta, którą koncelebrować będą księża biskupi i kapłani - reprezentanci ze wszystkich diecezji i zakonów w Polsce oraz sam Ojciec Święty. Sama msza potrwa około dwóch godzin. Po uroczystościach papież Franciszek wróci do Krakowa, gdzie na 17. 30 zaplanowano jego pierwsze spotkanie z młodzieżą. W Częstochowie spędzi w sumie ponad 3 godz.

5. Jaką trasą Ojciec Święty przejedzie przez miasto? Po wylądowaniu w okolicach jasnogórskiego Domu Pielgrzyma papież przejedzie samochodem ulicą Klasztorną do ulicy 7 Kamienic, wjedzie na błonia jasnogórskie, dojedzie do pasażu bp. Bareły do ul. 3 Maja, potem pojedzie wzdłuż murów klasztornych na błoniach jasnogórskich, następnie przez błonia jasnogórskie do figury Matki Boskiej i z powrotem przez błonia do klasztoru.

6. Gdzie najlepiej ustawić się, by zobaczyć papieża? Najbliżej Ojca Świętego Franciszka znajdą się wierni, którzy będą blisko jego przejazdu przez błonia jasnogórskie. Papież będzie widoczny z błoni podczas odprawiania mszy świętej. Ale ołtarz jest dosyć wysoko. Jeśli chcemy dokładnie widzieć Franciszka, dobrze jest zabrać lornetkę.

7. Czym najlepiej dojechać do Częstochowy na wizytę Ojca Świętego? Jak zawsze w przypadku takich wydarzeń, organizatorzy zachęcają do postawienia na komunikację kolejową. - To najszybszy i najprostszy sposób dotarcia do Częstochowy - podkreśla ks. Marcin Wierzbicki, koordynator ŚDM w Archidiecezji Katowickiej (odległość z dworca PKP na Jasną Górę to niecałe 2 km, do pokonania bez trudu nawet na własnych nogach). W dniu wizyty Ojca Świętego pielgrzymi i turyści w województwie śląskim będą mogli podróżować pociągami Kolei Śląskich bezpłatnie (poza odcinkiem przygranicznym Bohumin - Chałupki). Bezpłatna komunikacja obowiązywać będzie również na odcinku Katowice - Oświęcim. Uruchomione zostaną dodatkowe 23 połączenia, które dowiozą pielgrzymów na jasnogórską poranną mszę i umożliwią powrót z niej w kierunku południowym (m.in. Zawiercie, Myszków, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Sosnowiec, Katowice) i południowo-zachodnim (m.in. Lubliniec, Tarnowskie Góry, Bytom, Katowice). Dodatkowo pociągi, które obsługują regularne połączenia, mają zostać wydłużone, przez co podróżni zyskają dodatkowe miejsca siedzące i stojące. Więcej pracowników będzie odpowiadało za obsługę pociągów oraz obsługę infolinii 32 428 88 88. Dokładny rozkład jazdy na ten dzień cały czas jest przygotowywany. Gdy tylko zostanie udostępniony, zamieścimy go na stronie dziennikzachodni.pl. Można również zapytać w swojej parafii, czy nie przygotowuje wyjazdu zorganizowanego do Częstochowy.

8. Gdzie będę mógł zostawić samochód? Władze szacują, że do Częstochowy przyjedzie 2,5-3 tys. autokarów. By je pomieścić, przygotowano 11 parkingów: z 2,6 tys. miejsc postojowych dla autobusów i 2,3 tys. miejsc dla osobówek. Jeśli zjedzie się więcej pojazdów, w rezerwie czeka parking przy Auchan. Te największe parkingi dla samochodów osobowych zlokalizowane są przy: Galerii Jurajskiej (na 1050 miejsc), rampie kolejowej dworca „Stradom” (100 miejsc), przy cmentarzu komunalnym przy ul. Radomskiej (250 miejsc), promenadzie im. Czesława Niemena (250 miejsc) oraz terenie między ul. Fieldorfa-Nila, aleją Wyzwolenia i ulicami Witosa i Pużaka (250 miejsc). Kierowcy muszą przygotować się na spore zmiany w ruchu. Dojeżdżając do parkingów, muszą pamiętać, że na kilkunastu ulicach wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Będą to: Łódzka (w kierunku od Sejmowej do Okulickiego), Mirowska (od Srebrnej do Morenowej), Morenowa (od Mirowskiej do Komornickiej), Srebrna (od Komornickiej do Mirowskiej), droga na południe od hurtowni Center (od Bojemskiego do Korfantego), Równoległa (od Jagiellońskiej do Niepodległości), Źródlana (od Niepodległości do Jagiellońskiej), Piastowska (od Zaciszańskiej do Przestrzennej), Przestrzenna (od Konwaliowej do Głównej), Tatrzańska (od Lwowskiej do Wielkobo- rskiej), Dobrzyńska (od Wielkoborskiej do Lwowskiej), Lwowska (od Dobrzyńskiej do Tatrzańskiej), Białostocka (od Legnickiej do Radomskiej) i równoległa do niej wzdłuż cmentarza. 27 i 28 lipca ścisłe centrum miasta będzie wyłączone z ruchu. Umowny kwadrat, ograniczony ulicami Główną, Kazimierza, Jana Pawła II, św. Jadwigi, Wolności, Kościuszki, Sobieskiego (na tych ulicach ruch będzie dopuszczony), będzie strefą zamkniętą dla ruchu. Ruch zostanie wstrzymany 27 lipca o godz. 10. Żeby uczestnicy mogli wrócić autami do domów, zostanie otwarta w godz. 15-18 tego samego dnia. Granicę strefy wyznaczą: ul. św. Barbary, św. Kazimierza, Pułaskiego, Sobieskiego, al. Wolności i Kościuszki, al. Jana Pawła II, Rynek Wieluński, ul. św. Rocha oraz św. Jadwigi. Ulice „graniczne” będą przejezdne, ale z wyjątkiem ciągu św. Rocha - Rynek Wieluński - al. Jana Pawła II od cmentarza do komendy. Jako że żadna z dróg krajowych w mieście nie została włączona do strefy, utrudnienia będą trochę mniej dotkliwe. Na wjazdach do Częstochowy zostaną ustawione tablice informujące o tym, że przejazd przez centrum jest niemożliwy. W sumie stanie dziewięć takich znaków na drogach krajowych i wojewódzkich.

9. Jak dostanę się z parkingów pod Jasną Górę? Pielgrzymi, którzy przyjadą autobusami lub samochodami osobowymi, będą musieli z niektórych parkingów przejść na Jasną Górę 2-3 kilometry. Jeśli zabraknie miejsc parkingowych w obrębie aglomeracji miejskiej, uruchomiony zostanie parking koło supermarketu Auchan, w gminie Poczesna. Stamtąd pielgrzymów będzie dowoziła do Częstochowy komunikacja miejska. - W wakacje jeździmy jak w soboty - przypomina wiceprezes MPK Robert Madej. - 27 lipca autobusy będą kursować zgodnie z tym rozkładem, ale wyślemy więcej przegubowców, zaś w dniu wizyty papieża wzmocnimy linie numer 11, 12, 17, 22, 26 - wylicza.

Zgodnie z rozkładem w wakacje linie kursują co 30 min, podczas wizyty papieża będą jeździć co 15. Jednak z uwagi na fakt, że wiele ulic będzie zamkniętych, „rozkłady w tym dniu należy wziąć jako sugestię”. - Ale każdy doczeka się na autobus - zapewnia Madej. Bez problemów powinny kursować tramwaje: linia nr 3 co 12 min, a 1 i 2 co 4 minuty. Zostanie też uruchomiona linia nocna N3 (kursująca zwykle tylko w weekendy) na trasie centrum - Parkitka - Lisiniec - Gnaszyn - Kawodrza - centrum. W związku z zamknięciem części centrum aż trzynaście linii autobusowych zostanie przesuniętych na ciąg Wolności - Kościuszki. Drogowcy apelują do kierowców indywidualnych, żeby starali się je omijać.

10. Gdzie otrzymam pomoc, jeśli zasłabnę? Wszystkie częstochowskie szpitale (Miejski Szpital Zespolony składający się z trzech lecznic i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny) będą pełnić ostry dyżur. W szpitalu miejskim będzie 100 łóżek wolnych na wypadek przyjęcia większej liczby chorych. Wokół Jasnej Góry, na błoniach i w najbliższej okolicy - na ulicy Sikorskiego, w III alei Najświętszej Maryi Panny, na placu Biegańskiego zostaną rozstawione 24 karetki medyczne. Ponadto rozstawionych zostanie 5 namiotów medycznych. Teren będzie patrolować 45 patroli medycznych, a także strażacy. W rejonie klasztoru ustawionych będzie pięć punktów czerpania wody pitnej. Dodatkowo także w III al. NMP są zdroje z wodą pitną. Rozstawionych zostanie 250 przenośnych toalet. Warto pamiętać, że w pod jasnogórskim parku Staszica jest toaleta z prysznicami.

11. Kogo mam prosić o pomoc, jeśli się zgubię? Punkty dla osób zagubionych będą w Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza przy III al. NMP i w pobliskich szkołach. Pracować w nich będą wolontariusze udzielający informacji w kilku językach. Także na ulicach miasta o pomoc będzie można prosić wolontariuszy (poznamy ich po chustach z symbolem ŚDM) oraz harcerzy. 27 i 28 lipca Miejskie Centrum Informacji Turystycznej (III al. NMP) będzie czynne dłużej. Informację uzyskamy w kilku językach obcych. Straż Miejska w Częstochowie radzi, aby osoby starsze miały przy sobie zapisany na kartce numer telefonu do kogoś z najbliższej rodziny. Nie należy pisać adresu zamieszkania, bo może posłużyć złodziejom. Podobna prośba kierowana jest do pielgrzymów, którzy do Częstochowy przybędą w grupie zorganizowanej. Najlepiej, by mieli przy sobie kartkę z numerem telefonu do kierowcy autokaru lub przewodnika grupy.

12. Kto czuwa nad naszym bezpieczeństwem podczas wizyty papieża w Częstochowie?
Podczas wizyty papieża Franciszka w Częstochowie bezpieczeństwa będzie strzegło 8 tys. policjantów z garnizonu policji śląskiej. Ponadto kilkudziesięciu strażników miejskich. Jak zapewniają mundurowi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, na razie nie ma potrzeby współpracy z policjantami z innych województw, choć nie jest to wykluczone. KWP zwróciła się jednak o wsparcie do Żandarmerii Wojskowej.

13. Ile osób będzie chciało spotkać się z papieżem Franciszkiem? Organizatorzy szacują, że na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem może przybyć nawet 300 tys. pielgrzymów. Inne źródła mówią o 400 tys. osób

14. Czy mam jeszcze szansę znaleźć wolne miejsce noclegowe? Ile za nie zapłacę? W Częstochowie działa ponad 30 hoteli, pokoi gościnnych czy hosteli, w których mogą zatrzymać się pielgrzymi. Ceny w pokojach wieloosobowych zaczynają się od 20 zł. W hotelach trzygwiazdkowych sięgają do 300 zł. W wielu z nich wolne miejsca są na noc poprzedzającą wizytę Ojca Świętego. Nie ma co dzwonić z pytaniem o wolny pokój do Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II. W placówce zatrzyma się ekipa przygotowująca wizytę papieża na Jasnej Górze. Z kolei w Hali noclegowej ostatnie wolne miejsca na noc poprzedzającą przyjazd papieża jeszcze w tym tygodniu były dostępne.

15. Czy udział w wizycie papieża jest bezpłatny? Udział w spotkaniu z Franciszkiem jest bezpłatny. Kościół częstochowski serdecznie zaprasza do pielgrzymowania na Jasną Górę, na wspólne dziękczynienie Polaków z papieżem Franciszkiem.

Światowe Dni Młodzieży czyli spotkania nie tylko dla młodych

Pomysłodawcą zorganizowania ŚDM był nasz rodak, Jan Paweł II, który już podczas inauguracji swojego pontyfikatu podkreślał jak ważni dla Kościoła i całego świata są młodzi ludzie. Powiedział wtedy: „wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją.” Cykliczne spotkania organizowane są od 1984 roku co dwa trzy lata, w różnych zakątkach świata. Jednak jako oficjalną datę ustanowienia ŚDM przyjmuje się 20 grudnia 1985 roku. Przyjeżdżają na nie młodzi ludzie z całego świata. Wiernych słuchających w ten czas Słowa Bożego można liczyć w milionach. Spotkanie jest okazją, by wraz z duszpasterzami, kapłanami, biskupami, papieżem wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa.

Każda edycja ŚDM ma swoje hasło przewodnie. To przyświecające wydarzeniu w Krakowie jest następujące: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). W tym roku pielgrzymi będą gościć w Polsce od poniedziałku 25 do niedzieli 31 lipca. Uroczystości oficjalnie rozpoczną się Ceremonią Otwarcia, której punktem kulminacyjnym będzie Msza Święta (rozpocznie się we wtorek o godz. 17.30, na krakowskich Błoniach) pod przewodnictwem biskupa miejsca - kard. Stanisława Dziwisza, wieloletniego osobistego sekretarza św. Jana Pawła II.

Papież Franciszek przyleci do Krakowa w środę (27 lipca) o godz. 16. Jego grafik będzie bardzo napięty. Już godzinę później ma być na Wawelu. Przed godz. 18 uda się na spotkanie z Prezydentem Polski oraz korpusem dyplomatycznym. O godz. 18.30 w katedrze na Wawelu spotka się z biskupami polskimi. Zaplanowano tam dla niego czas, m.in. na cichą modlitwę przy Konfesji św. Stanisława, gdzie są wystawione też relikwie św. Jana Pawła II, uczczenie Najświętszego Sakramentu w kaplicy za ołtarzem oraz przemówienie. Następnie uda się na kolację do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Po niej pokaże się w Oknie Papieskim, aby powitać wiernych zebranych na placu przed Pałacem.

W czwartek (28 lipca) będzie gościł u nas w Częstochowie. Wizyta będzie krótka. Bowiem już o godz. 17 papież Franciszek odbierze od Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa, klucze do miasta. Na Błonia przejedzie tramwajem, w którym towarzyszyć mu będą młodzi ludzie z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. O godz. 17.15 Ojciec Święty wsiądzie do papamobile, kórym przejedzie między wiernymi zebranymi wokół Błonii. Chwilę później rozpocznie się ceremonia powitalna. Po kolacji wierni znów będą mieli okazję zobaczyć Franciszka w Oknie Papieskim.

W piątek (29 lipca) Ojciec Święty odwiedzi obóz koncentracyjny Aushwitz. Spotka się tam z 15 osobami ocalałymi z obozu. Pomodli się też w celi męczeństwa Ojca Kolbego. Następnie uda się do obozu Birkenau, gdzie, m.in. zaplanowano indywidualne spotkanie z 25 „Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata” oraz przemówienie Ojca Świętego. O godz. 16. 30 ma być w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym na Prokocimiu. O godz. 18 na krakowskich Błoniach odprawi Drogę Krzyżową. Sobotę (30 lipca) rozpocznie od wizyty w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Już o godz. 9.15 odprawi Liturgię Pojednania z udziałem młodzieży. O godz. 10.30 będzie przewodniczył mszy świętej w Sanktuarium św. Jana Pawła II, w której uczestniczyć będą kapłanami, osoby konsekrowane oraz seminarzyści z Polski. Ok. 5 tys. osób będzie mogło wziąć udział w uroczystości stojąc na placu przed sanktuarium. W ten dzień Franciszek wraz z młodzieżą zje uroczysty obiad oraz przejdzie na Campus Mi sericordiae, gdzie będzie czuwał wraz z młodymi ludźmi. W niedzielę (31 lipca) ostatni dzień ŚDM papież Franciszek, m.in. pobłogosławi dwa budynki Caritas. Weźmie też udział we Mszy Świętej Posłania, którą odprawi o godz. 10 na zakończenie ŚDM. To w jej trakcie dowiemy się kiedy i gdzie odbędą się kolejne ŚDM. Na tym nie koniec wydarzeń, w jakich weźmie udział papież Franciszek. O godz. 17 przyjedzie do Tauron Arena na spotkanie z wolontariuszami ŚDM oraz Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 i Dobroczyńcami spotkania młodych całego świata. Po godz. 18 będzie już na lotnisku w Balicach, gdzie odbędzie się ceremonia pożegnalna.

ŚDM już raz odbyły się w Polsce. W 1991 roku JP II z tej okazji przyjechał do Częstochowy. Wtedy w zgromadzeniu wzięło udział ok. 1,6 mln wiernych. Po śmierci JP II jego następca Benedykt XVI zdecydował się kontynuować tradycję spotkań z młodymi, przejął ją następnie papież Franciszek. To on, rok temu podczas ŚDM w Rio de Janeiro ogłosił, że kolejne odbędą się właśnie w Krakowie.

Katarzyna Domagała, Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.