Papież w Częstochowie PARKINGI Centrum Częstochowy dzisiaj zamknięte. Gdzie parkować?

Czytaj dalej
Fot. Bartłomiej Romanek/Dziennik Zachodni
Piotr Ciastek

Papież w Częstochowie PARKINGI Centrum Częstochowy dzisiaj zamknięte. Gdzie parkować?

Piotr Ciastek

Przyjazd do Częstochowy na spotkanie z papieżem Franciszkiem w ostatniej chwili nie jest dobrym pomysłem. Wiele dróg w centrum miasta będzie zamkniętych. PARKINGI w CZĘSTOCHOWIE

W dniu wizyty papieża Franciszka w Częstochowie (28 lipca) wszystkie drogi krajowe, które prowadzą przez Częstochowę, będą przejezdne i nie będzie konieczności organizowania objazdów. Żeby znaleźć się na jasnogórskich błoniach, trzeba jednak do Częstochowy przyjechać nocą - plac przed szczytem będzie tzw. strefą specjalną. Wejście do niej będzie prowadzić przez bramki kontroli 28 lipca w godz. od 2.00 do 7.00. Papież przyleci około godz. 9.15.

Kierujący autobusami i samochodami powinni za przednią szybą umieścić białą kartkę papieru formatu A4, co w znacznym stopniu ułatwi policji i służbom miejskim kierowanie pojazdów na wyznaczone parkingi.

27 i 28 lipca, czyli dzień przed wizytą papieża Franciszka w Częstochowie i w dniu wizyty, ścisłe centrum miasta będzie wyłączone z ruchu.

ZOBACZ KONIECZNIE
PLAN WIZYTY PAPIEŻA FRANCISZKA 28 LIPCA NA JASNEJ GÓRZE

A jak dojechać do Częstochowy samochodem z najbardziej uczęszczanych kierunków?

Od strony aglomeracji śląskiej: jedziemy najpierw DK 86, a potem DK1. Utrudnienia mogą wystąpić w okolicach Sarnowa, a potem Siewierza.

Od strony Zawiercia albo Lelowa: z Zawiercia dojeżdżamy do Siewierza drogą DK78, skąd trasą DK1 do Częstochowy. Z Lelowa i innych miejscowości Jury najszybsza droga prowadzi DK46 przez Janów i Olsztyn. Można też wybrać trasę drogą wojewódzką 786 przez Mstów i wjechać do Częstochowy od północy.

Z Rybnika albo Beskidów: z Rybnika najlepiej jechać przez Piekary i Siewierz. W Rybniku wybieramy drogę wojewódzką 925 i wjeżdżamy z niej na A1, a potem na S1, przed Siewierzem wybieramy zjazd Podwarpie i DK 1 dojeżdżamy do Częstochowy. Z kolei jadąc przez powiat lubliniecki unikamy korków w Siewierzu. Także jedziemy A1, ale na węźle Zabrze Zachód wybieramy zjazd na DK78 i kierujemy się na północ przez Tworóg, Boronów i Konopiska aż do Częstochowy. Natomiast z Żywca drogą S69 dostaniemy się na krajową jedynkę w Bielsku-Białej. Potem tą samą drogą jedziemy przez Czechowice-Dziedzice, Tychy, Mysłowice aż do Siewierza i dalej do Częstochowy.

Od strony północnej: najlepiej wybrać drogę krajową nr 1, czyli popularną „gierkówkę”. Z Warszawy dojeżdżamy do Łodzi trasą S8, a następnie wjeżdżamy na DK1.

Gdzie przygotowano parkingi

Miasto przygotowało dla przyjezdnych 2370 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i 2600 dla autokarów. Warto pamiętać, że parkowanie w strefie zamkniętej i w bezpośredniej okolicy dworców jest zabronione!

Rejon 1: Parking dla samochodów osobowych - ul. Sikorskiego (50 miejsc naprzeciwko Straży Pożarnej).

Rejon 2: Parkingi dla aut osobowych - Promenada im. Czesława Niemena 250 miejsc, teren między ul. Fieldorfa-Nila, aleją Wyzwolenia i ulicami Witosa oraz Pużaka - 250 miejsc.

Rejon 3: Parking dla samochodów osobowych - parking hipermarketu Tesco 250 miejsc (ul. Drogowców).

Rejon 4: Parking dla samochodów osobowych - parking Galerii Jurajskiej 1050 miejsc (aleja Wojska Polskiego 207).

Rejon 5: Parkingi dla autokarów - aleja Pokoju 70 miejsc (od alei Wojska Polskiego do ul. Kuncewiczowej) i od ul. Dębowej do Szpitala Hutniczego), Strefa Ekonomiczna Kucelin 40 miejsc (od ul. Bojemskiego do ul. Korfantego).

Rejon 6: Parkingi dla autokarów - aleja Niepodległości 84 miejsca, ul. Równoległa 24 miejsca, ul. Źródlana 32 miejsca, MPK Niepodległości 30 (60 miejsc).

Rejon 7: Parking dla samochodów osobowych - rampa kolejowa dworca „Stradom” 100 miejsc (ul. Pułaskiego 100/120).

Rejon 8: Parkingi dla autokarów - parking giełdy samochodowej 100 miejsc (ul. Poselska 12), rampa kolejowa dworca „Gnaszyn” 40 miejsc (ul. Przejazdowa), ul. Przestrzenna 80 miejsc, ul. Piastowska 50 miejsc (od ul. Zaciszańskiej do ul. Przestrzennej).

Rejon 9: Parking dla samochodów osobowych - parking przy cmentarzu św. Rocha 50 miejsc (ul. Jeleniogórska).

Rejon 10: Parkingi dla autokarów - ul. Lwowska 45 miejsc (od ul. Warownej do ul. Dobrzyńskiej), ul. Dobrzyńska 65 miejsc (od ul. Lwowskiej do ul. Wielkoborskiej), ul. Tatrzańska 100 miejsc (od ul. Wielkoborskiej do ul. Lwowskiej).

Rejon 11: Parkingi dla samochodów osobowych - parking przy cmentarzu komunalnym 250 miejsc (ul. Radomska 117), parking przy ul. Wejherowskiej 85 miejsc, ul. Wejherowska 35 miejsc (od ul. Naftowej do cmentarza).

WSZYSTKO O WIZYCIE PAPIEŻA FRANCISZKA W POLSCE I ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY W NASZYCH SERWISACH SPECJALNYCH
Papież w Częstochowie
Światowe Dni Młodzieży

Piotr Ciastek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.