Paramilitarne zaplecze dla armii powstaje na Śląsku

Czytaj dalej
Fot. Maciej Stanik
Patryk Drabek, JAK, KUB, AREK

Paramilitarne zaplecze dla armii powstaje na Śląsku

Patryk Drabek, JAK, KUB, AREK

W województwie śląskim powstaje już paramilitarne zaplecze dla armii. W tym miesiącu zarejestrowana zostanie Federacja Organizacji Proobronnych. Ile takich grup działa teraz na naszym terenie i czym się zajmują?

Federacja Organizacji Proobronnych to nowa inicjatywa, której gorąco kibicuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Docelowo, za kilkanaście miesięcy, w każdym powiecie ma być jedna organizacja paramilitarna, która należy do FOP. Organizacja rozpocznie swoją działalność 17 września i ma stać się bezpośrednim zapleczem polskiej armii.

Postanowiliśmy sprawdzić, ile tego typu grup działa obecnie w naszym regionie i czym zajmują się członkowie takich stowarzyszeń.

W naszym województwie powołano do życia między innymi Cieszyńską Kompanię Obrony Narodowej. Miała to być odpowiedź na to, co dzieje się na Ukrainie, a wszyscy chętni mogą nauczyć się nie tylko obchodzenia się z bronią, strzelania czy sztuki kamuflażu, ale również udzielania pierwszej pomocy medycznej czy reagowania na zagrożenia chemiczne. W województwie działa także Jednostka Strzelecka 2023 im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim, która powstała 20 czerwca 2003 roku. Działa jako terenowy oddział ZS "Strzelec" OSW, a więc organizacji działającej pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej oraz przy aprobacie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Szkolenia, szkolenia...

ZS "Strzelec" ma być jednym z założycieli Federacji Organizacji Proobronnych. Dowódca jednostki z Wodzisławia Śląskiego, st. chor. ZS Łukasz Naczyński podkreśla, że w naszym kraju działa wiele grup, które nie są zarejestrowane.

- Czym zajmujemy się na co dzień? W jednym zdaniu: szkoleniem proobronnym. Tematyka jest dosyć szeroka, zaczynając od udzielania pierwszej pomocy, poprzez terenoznawstwo, a na specjalistycznych szkoleniach kończąc - mówi Łukasz Naczyński.
Podobne terenowe oddziały ZS "Strzelec" OSW działają też między innymi w Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Sosnowcu, Bielsku-Białej czy też w Czechowicach-Dziedzicach.

Gwardziści na Jurze

Organizacji proobronnych na naszym terenie nie brakuje i do tej grupy można również zaliczyć choćby Stowarzyszenie TF 13 Scorpion w Świerklanach - stowarzyszenie współpracuje z WKU, organizuje kursy pierwszej pomocy czy też zawody bojowe dla uczniów szkół - oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie z siedzibą w Tarnowskich Górach.

Na terenie naszego województwa powstaje natomiast Jurajska Gwardia Narodowa. Jak przekazali pomysłodawcy, już w przyszłym tygodniu JGN powinna zostać zarejestrowana w sądzie. W tym czasie do Zawiercia trafi również część mundurów dla członków stowarzyszenia. Pierwsze spotkanie organizacyjne ma natomiast odbyć się już na przełomie lipca i sierpnia.

Chętnych do przeszkolenia jest już kilkadziesiąt osób, a wszyscy zainteresowani będą mogli wypełnić formularz dostępny na tworzonej właśnie stronie internetowej JGN. Na razie gwardzistów z Zawiercia i okolic można znaleźć na Facebooku.

Jarosław Chłosta, jeden z pomysłodawców powstania Jurajskiej Gwardii Narodowej:

Jako student reaktywowałem Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" , ale dla nas to przede wszystkim tradycja i historia. Tymczasem my potrzebujemy nowoczesnego stowarzyszenia ze strukturą wojskową, które jest oparte o najnowsze metody działania. Chcemy uczyć i szkolić młode osoby m.in. taktyki pola walki, łączności czy też strzelania. Dla mnie impulsem do tego, by założyć Jurajską Gwardię Narodową była bez wątpienia sytuacja na Ukrainie. Duży nacisk położymy na szkolenie młodych, ponieważ nie chcemy, by stali się cielęciną armatnią. Powinni natomiast nauczyć się szybko organizować i bronić. Ja sam byłem w wojsku przez rok, kiedy to służyłem w radiolokacji w Chorzowie. Wiem, jak się zachować w sytuacji zagrożenia, ale widzę, że wiele młodych osób nie ma o tym pojęcia. Jakieś dwa miesiące temu, gdy po raz pierwszy mówiłem o tym pomyśle, ludzie z Zawiercia pukali się w głowę. Teraz widzę jednak, że coraz więcej osób chce przyłączyć się do naszej organizacji. Jesteśmy jednymi z pierwszych w Polsce, a ma nas być 100 tysięcy. DRAPA


*Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Patryk Drabek, JAK, KUB, AREK

Komentarze

25
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Edwold

Polska tu jest i koniec! Nie podoba się to woń do niemiec czyścić muzułmana d***.

Jural

Jura to nie Śląsk, to jedynie część woj. śląskiego, w całości leżąca na terenie Małopolski: ciągnie się od Krakowa po Częstochowę.

Erwin z Kochlowitz

Choby sie te gorole zesrały to i tak Ślonsk nigdy nie bydzie polski. Epizod po 1945 jest przejściowy i cekom aż nazod wróci do heimatu.
A jo pirwszy byda gnoł tych polaczków za Brynica.
Angelaaaa Schlesien bleibt Deutsch !!!

Starszy szczelec ze Opolskich Szczelec.

Widza co polcki okupant naszego Hajmatu wymyslou cojsik nowego.
Teroski bydom niylegalny Narod Sloncki pilnowac paramilitarne polcke chaoty.
Poloki sie bojom, co mozno zrobjymy jakes prawdziwe sloncke powstanie i wykurzymy ta banda niyrobow i kombinatorow za Brynica?

Tyta

Slonzokow na polcko strona przeciongnonc,
tym razym srodkowy palec.

Tyta

w koncu to przedstawiciel okupanta na Schlonsku

Alois

takie odziały na ŚLONSKU powinny byc od razu zdelegalizowane.Toż to polskie okupanty na naszej ŚLONSKIEJ ziemiDo prawdziwego wojska im sie nie chce,ale bawic sie ze karabinem tak.Teraz tylko czekac i bydzie jak w rosji,jak tako banda zwyrodnialcow napadnie jakoś wioska.Nojlepij to by było wszystkich ich wychytać i wysłac na ukraina,kaj ich miejsce

Zygfryd : ) O/S

Co się tak cieszysz, stara? gorolik od wojska się wywinął.
Super. Zapłaciliście lekarzowi?
Nie, do wiezienia idzie. Gdy świat przestanie się zbroić,
A w wojsku zabraknie etatów,
Broń oddamy do hut,
A trepów do domu wariatów.

januszek

Tylko wśród głupich cynicznych polskich generałów mógł się zrodzić pomysł o czymś takim. Działania podobnych oddziałów powodują ogromne straty wśród cywili i narażają na zniszczenie infrastruktury miejskiej. Od prawdziwej wojny jest armia czyli regularne wojsko a cywile powinni ją wspierać ale nie militarnie.
Czym się mogą skończyć tego typ zabawy w wojsko znamy z 1939 roku w Katowicach kiedy polskie
wojsko uciekło a paramilitarni cywile chcieli zatrzymać Wehrmacht .
No cóż gdyby teraz dzisiaj doszło do wojny to nasi bohaterscy generałowie podobnie jak ich wcześniejsi poprzednicy od razu by się znaleźli na bezpiecznych Hawajach skąd by odważnie zachęcali naród do bohaterskiej śmierci.

żeby ginął .

Hans

Będą bronić wieży spadochronowej?

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.