Park doświadczeń Radiostacji w Gliwicach z ksylofonem, organami rurowymi i gongami

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała-Azarko
Marlena Polok-Kin

Park doświadczeń Radiostacji w Gliwicach z ksylofonem, organami rurowymi i gongami

Marlena Polok-Kin

Na 2,5 tys. metrów kwadratowych ustawiono urządzenia, służące do testowania zjawisk fizycznych, przede wszystkim fali dźwiękowej. Można też sterować kamerą na szczycie Radiostacji w Gliwicach.

Park Doświadczeń powstał w sąsiedztwie Radiostacji Gliwickiej. Atrakcja, popularyzująca zjawiska związane z dźwiękiem, będzie dostępna już od połowy miesiąca, jako obiekt całoroczny.

- Urządzenia mają popularyzować głównie naukę o dźwiękach i nawiązywać do funkcji Radiostacji Gliwickiej, która w przeszłości emitowała sygnał dźwiękowy - wyjaśniał Mariusz Kopeć, rzecznik Śląskiej Sieci Metropolitalnej, miejskiej spółki, która jest menedżerem projektu.

Inspiracją do jego powstania były takie przestrzenie jak park im. Stanisława Lema w Krakowie czy urządzenia akustyczne w sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Jak informuje Magdalena Foltyniak z ŚSM, na odwiedzających czekać będzie dziesięć interaktywnych urządzeń. Osiem z nich nawiązuje do słynnego sąsiedztwa radiostacji i pozwala mechanicznie wygenerować dźwięk. Dwa pozostałe obiekty połączone są z elektroniką.

Na powierzchni 2,5 tys. m kw. za pomocą dotyku przeniosą nas w świat dźwięku, m.in. ksylofon, organy rurowe, anteny paraboliczne i gongi, służące do testowania zjawisk fizycznych, przede wszystkim fali dźwiękowej. Jedną z najbardziej wyczekiwanych atrakcji jest nazwany roboczo tzw. symulator operatora kamery, który umożliwia naziemne sterowanie kamerą umieszczoną na maszcie radiostacji, 60 metrów nad ziemią i stamtąd oglądanie panoramy miasta.

W dalszej części:

 • Hotspot i rozszerzona rzeczywistość w Gliwicach
 • Ile kosztował sensoryczny park doświadczeń
 • Kiedy otwarcie parku i co na nie przygotowano
Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marlena Polok-Kin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.