Park w Koszęcinie jeszcze bardziej wypięknieje

Czytaj dalej
Monika Krężel

Park w Koszęcinie jeszcze bardziej wypięknieje

Monika Krężel

Jeden z piękniejszych parków w woj. śląskim otrzymał wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Chodzi o park położony przy Pałacu w Koszęcinie.

Od 1953 roku Pałac jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Położony jest w malowniczym parku założonym w połowie XIX wieku, który w okresie swej świetności zaprojektowano w stylu angielskim. Znajduje się w nim ok. 900 sztuk drzew i krzewów. Najczęściej występują: dąb szypułkowy, klon jawor i klon pospolity, jesion wyniosły, grab pospolity, lipa drobnolistna i szerokolistna, buk pospolity, daglezja zielona, olsza czarna oraz platan klonolistny. Na terenie parku znajduje się aż 11 pomników przyrody. Są tu także: kort tenisowy, boisko wielofunkcyjne i plac zabaw. Nic dziwnego, że park jest chętnie odwiedzany nie tylko przez mieszkańców Koszęcina.

Tydzień temu w Koszęcinie podpisano umowę na realizację zadania „Prace przy zieleni w zabytkowym Zespole Pałacowo--Parkowym w Koszęcinie”. WFOŚiGW w Katowicach przekazał na ten cel ponad 325 tys. zł. Umowę podpisali dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak i Tomasz Bednarek, prezes katowickiego Funduszu. Całkowita wartość zadania wynosi ponad 408 tys. zł, pozostała kwota to środki własne.

Co ciekawe, otrzymane wsparcie to pierwsze tego typu środki pozyskane przez Zespół „Śląsk” z WFOŚiGW od momentu powstania tej instytucji oraz jedna z najwyższych dotacji Funduszu w ostatnich latach. - Część prac zrealizowanych w ramach kilkuletniego programu rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie i dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zabezpieczyła najpilniejsze potrzeby dotyczące parkowej zieleni. Faktem jest jednak, że jest to przestrzeń żywa, z wieloma zabytkowymi okazami, która wymaga szczególnej troski i - z biegiem czasu - kolejnych nakładów finansowych. Dlatego bardzo się cieszymy, że wraz z pozyskaniem wsparcia ze strony WFOŚiGW będziemy mogli zadbać o park na najwyższym poziomie - powiedział dyrektor Zbigniew Cierniak.

Monika Krężel

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.