Piotr Sobierajski

Park Zielona w Dąbrowie Górniczej: wielka przebudowa. Na razie wstęp wzbroniony. Potem ma być jak z lat 30. XX wieku

Pracownicy firmy Gretasport układają m.in. nowe krawędzie chodników, wykorzystując wyczyszczone kamienne obrzeża Fot. Piotr Sobierajski Pracownicy firmy Gretasport układają m.in. nowe krawędzie chodników, wykorzystując wyczyszczone kamienne obrzeża
Piotr Sobierajski

Na dobre rozpoczęła się przebudowa Parku Zielona, co oznacza, że do września nie powinniśmy tam spacerować, ani jeździć na rowerach. Wkrótce też początek zmian w śródmiejskim Parku Hallera. Co ze świętem miasta i koncertami?

Wejścia na parkowe alejki na Zielonej zastawione są siatką i wszędzie widać napisy, informujące, że to dziś plac budowy i wstęp jest zabroniony. To nie powstrzymuje rowerzystów i spacerowiczów, ale trzeba być rozsądnym, bo może dojść niepotrzebnie do wypadku. Efekt przebudowy ma być imponujący, więc warto poczekać tych kilka miesięcy.

Staw bez wody, ryby wyjechały

Przebudową zajmuje się firma Gretasport z Dąbrowy Górniczej, która wykona wszystkie prace za ponad 27,7 mln zł. Miasto pozyskało tu 15 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich.

Z większości alejek zerwano stary asfalt, część z nich ma wyłożone kamienne obrzeża, które udało się po wyczyszczeniu wykorzystać ponownie. Mają dobrze komponować się z mineralną, przepuszczającą wodę nową nawierzchnią. Od tygodnia trwa wypompowywanie wody z parkowego stawu. Na dnie znaleziono nawet kilka koszy na śmieci. Dno zostanie oczyszczone, a po napełnieniu wodą, wrócą tu ryby i płazy. Na czas prac, cenne przyrodniczo gatunki płazów oraz ryby zostały wyłapane i przetransportowane do jeziora Pogoria II.

- Wszystkie prace realizowane są pod nadzorem przyrodniczym i zgodnie z wytycznymi Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która otrzymuje raporty z postępów prac - informuje Bartosz Matylewicz z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

- Kiedy pogoda się polepszyła zajmujemy się montażem sieci, a więc nowym oświetleniem, elektryką, kanalizacją - mówi Robert Stańczyk, właściciel firmy Gretasport.

Na placu budowy przebywa około 30 osób. Ta liczba będzie rosnąć, a w maju będzie pracowało około stu osób.

W dalszej części:

 • Co dokładnie powstanie w parku i w którym miejscu
 • Ile tirów i skąd przyjedzie na plac budowy
 • Kiedy koniec przebudowy w Parku Hallera
Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.