Materiał informacyjny

Park zyskuje blask

Fot. KAW. Obecnie w parku przy ul. Wantuły trwają prace przygotowawcze i budowlane Fot. KAW. Obecnie w parku przy ul. Wantuły trwają prace przygotowawcze i budowlane
Materiał informacyjny

Przy ul. Wantuły w Katowicach powstaje kolejny park. Jego powierzchnia to prawie 34 tys. mkw, z czego 90 proc. zajmą tereny zielone.

- Zielony teren przy ul. Wantuły dotychczas był niezagospodarowany. Po zakończeniu prac mieszkańcy zyskają uporządkowany park z wyraźnie wydzielonymi strefami do różnych aktywności. Powstaną altany, w których będzie można grillować, strefa do zabaw dla dzieci i punkt widokowy. Podniesione zostanie również poczucie bezpieczeństwa w tym miejscu - poprzez montaż oświetlenia i monitoringu - mówi prezydent Katowic Marcin Krupa i przypomina, że realizacja nowych parków to element umowy z mieszkańcami, którą zawarł w 2018 roku. Przypomnijmy, że parki powstają także w Wełnowcu, w dolinie rzeki Ślepiotka i między ul. Leopolda i Le Ronda.

Obecnie obszar, na którym już wkrótce powstanie park - na południu Katowic, we wschodniej części dzielnicy Kostuchna - jest tzw. terenem zielonym nieurządzonym. Znajdują się tam drzewa i krzewy, ale ma on charakter dziki i nieuporządkowany. Część znajdujących się tam drzew jest chora lub martwa, co stanowi zagrożenie dla odwiedzających to miejsce, dlatego prace będą polegać w dużej mierze na pielęgnacji zieleni. Zasadzone zostaną nowe drzewa - w tym takie gatunki jak m.in. buk pospolity, dąb szypułkowy, dąb błotny, grab pospolity. Pojawią się także 373 krzewy i pnącza, a także byliny oraz 7,5 tys. mkw traw.

W ramach budowy parku i nowych stref przebudowany zostanie istniejący ciąg pieszy, który zyska wodoprzepuszczalną mineralno-żywiczną nawierzchnię. Pojawi się nowy układ alejek parkowych. Oczyszczony zostanie znajdujący się na terenie parku staw. Inwestycja ma doprowadzić do jego równowagi biologicznej dzięki wykorzystaniu specjalnych probiotycznych preparatów mikrobiologicznych.

Nowy park będzie podzielony na kilka stref - m.in. zabaw i rekreacji dla dzieci, sportową z tzw. ścieżką „bosej stopy”, edukacyjną przy stawie oraz rekreacyjną do spotkań mieszkańców. W parku znajdzie się także punkt widokowo-obserwacyjny na drewnianym podeście. Teren parku zostanie oddzielony od sąsiadującej zabudowy jednorodzinnej zielenią izolacyjną. Znajdą się tam również łąki kwietne, łąka trawiasta i zieleń przywodna.

Koszt wykonania parku to ponad 5,5 mln zł. Prace rozpoczęły się w lutym br. Ich zakończenie jest planowane na wiosnę przyszłego roku.

Tu podaj tekst alternatywny
Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.