Partyjka szachów nad Trybuną Ludu, czyli rybnickie podwórka z lat 60 i 70

Czytaj dalej
Aleksander Król

Partyjka szachów nad Trybuną Ludu, czyli rybnickie podwórka z lat 60 i 70

Aleksander Król

Partyjka szachów nad płachtą sczytanej z rana Trybuny Ludu, kilka kropel wody wprost z ogrodowego kranika albo leniwe popołudnie z łokciami na poduszce położonej gdzieś na parapecie... tak rysują się “rybnickie podwórka” na archiwalnych zdjęciach Leona Majsiuka, fotografa z Rybnika. Przez lata Majsiuk fotografował rybniczan w swoim zakładzie przy ulicy Gliwckiej 7. Często z aparatem w dłoni wychodził też w miasto. Jego stare fotografie z przełomu lat 60 i 70 są wspaniałym dokumentem tamtych lat, starego, dobrego Rybnika.

- “Partyjkę szachów” sfotografowałem na swoim podwórku przy ulicy Wysokiej w Rybniku. Sąsiedzi często siadali pod naszą śliwą i jak nie czytali akurat Trybuny Ludu, to rozgrywali emocjonujące pojedynki. Tej śliwy, pod którą grali już nie ma. Zresztą huśtawki i piaskownicy dla dzieci też nie. Jest za to parking pod blokiem - mówi Leon Majsiuk.

Przyznaje, że sąsiedzi nawet nie wiedzieli, że są “obserwowani” przez teleobiektyw Majsiuka. - Nie wiedzieli, że robię im to zdjęcie. Byli tak mocno skupieni na tym, co dzieje się na szachownicy, że świat dla nich nie istniał - śmieje się fotograf.

Mieszkanie za czytanie

Na innym rybnickim podwórku Majsiuk “złapał w kadrze” dwójkę małych dzieci, które gasiły pragnienie przy ogrodowym kraniku.

- Mina tego malca, mówi wszystko, jak bardzo chciało mu się pić - zauważa Leon Majsiuk. Nietypowe dziś “poidełko” (wówczas na rybnickich ogródkach takich wolnostojących kraników było wiele) fotograf znalazł na ogródku przy jednej z bocznych ulic Wyzwolenia. Zdradza nam, że zna “maluchy ze zdjęcia”. - Wyrosły na tej ogrodowej wodzie wspaniale i dziś są lekarzami - śmieje się fotograf.

Na rogu ulic Reja i Sobieskiego już w ścisłym centrum Rybnika Majsiuk sfotografował przepiękną scenę z rybnickimi “Cyganami” w roli głównej.

- Jedna z tych pięknych kobiet specjalnie mi pozowała, inna próbowała się schować. Dziecko płakało - wspomina fotograf. Dodaje, że na przełomie lat 60 i 70, z którego pochodzą te fotografie na ulicach Rybnika można było spotkać wielu Romów.

Przez lata na kliszach Majsiuka uwiecznionych zostało też wiele rybnickich ulic i uliczek, jak pokazana obok urokliwa ulica Wysoka, biegnąca od Teatru Ziemi Rybnickiej w stronę Placu Wolności, gubiąca się gdzieś w gęstej zabudowie starych kamienic. Stary Rybnik na zdjęciach rybnickiego fotografa pokażemy Państwu na naszych łamach w kolejnych numerach naszego tygodnika.

* Leon Majsiuk fotografował dla różnych wydawnictw. Miał kilka wystaw w Teatrze Ziemi Rybnikckiej, kilkanaście w Empiku, a także w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.