Pasja to za mało. Górą są kwalifikacje

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Bartniak/archiwum
Jakub Keller

Pasja to za mało. Górą są kwalifikacje

Jakub Keller

35 proc. wniosków o 20 tys. zł dotacji na firmę zostaje odrzuconych.

Zakończył się nabór wniosków przez Powiatowy Urząd Pracy w Świeciu na dotacje dla bezrobotnych, którzy zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą.

Wnioskodawcy przedstawili swoje zawodowe plany komisji, która rozstrzyga kwestię rozdzielenia pieniędzy. Jak co roku znaleźli się tacy, których wniosek został przez komisję odrzucony.

W trójkę rozstrzygają losy przedsiębiorców

Zapytaliśmy, jakie kompetencje mają członkowie komisji i w jaki sposób przyznają pieniądze?

Komisja najczęściej pracuje w trzyosobowym składzie: Barbara Wojtalewicz, zastępca dyrektora świeckiego PUP; Waldemar Orłowski, starszy inspektor powiatowy i Bartosz Frąckowski, kierownik referatu pośrednictwa pracy i doradztwa zawodowego.

- Jeden z członków komisji posiada wykształcenie w zakresie finansów i zarządzania. Ponadto każdy ma odpowiednią wiedzę i kompetencje wsparte wieloletnim doświadczeniem zawodowym, by pełnić powierzoną mu funkcję - zapewnia Karolina Kasica, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu.

Zdarzają się jednak sytuacje, że mimo pozytywnej opinii komisji, dyrektor świeckiego PUP odmawia przyznania dotacji.

- Komisja jest organem wspierającym decyzję dyrektora działającego z upoważnienia starosty - odpowiada. - Analizuję każdy wniosek zarówno przed, jak i po posiedzeniu komisji. W przypadku niejasności proszę członków, by zweryfikowali podczas rozmowy z wnioskodawcą wszelkie nieścisłości - mówi Kasica.

Zainteresowanie nie przekonuje dyrektora

Co jest głównym powodem negatywnej opinii dyrektora PUP w sprawie przyznania dotacji?

- Często jest to brak doświadczenia czy posiadanych kwalifikacji. Odmowy w dużej mierze dostają osoby, które jako podstawę otwarcia działalności podają wyłącznie zainteresowanie daną dziedziną. Osobiście nie przekonują mnie takie uzasadnienia - mówi Kasica, która dodatkowo podkreśla, że podstawą niektórych odmów są uregulowane w ustawie zasady wydatkowania środków publicznych.

Rok temu odrzucono 39 ze 112 złożonych wniosków. W 2015 roku z odmową spotkało się 25 ze 149 bezrobotnych.

Jakub Keller

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.