Patryk Jaki na śląskiej liście PiS do europarlamentu. Niedoszły prezydent Warszawy powalczy o mandat europosła

Czytaj dalej
Marcin Zasada

Patryk Jaki na śląskiej liście PiS do europarlamentu. Niedoszły prezydent Warszawy powalczy o mandat europosła

Marcin Zasada

Według naszych informacji, Patryk Jaki wyląduje ostatecznie na śląskiej liście PiS do europarlamentu. I to wysoko - na trzeciej pozycji. Znajdą się tam również przedstawiciele Zagłębia.

Polityczną odyseję Patryka Jakiego, wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS, czeka kolejny przystanek. O mandat europosła prawdopodobnie powalczy z woj. śląskiego: na liście dostanie trójkę, za Jadwigą Wiśniewską i Grzegorzem Tobiszowskim.

To największe zaskoczenie trwającej już kampanii do Parlamentu Europejskiego. Dla Jakiego Śląskie to już czwarty okręg wyborczy, do którego jest przymierzany. Najpierw była Warszawa. Ćwierć miliona głosów, które dostał w walce o prezydenturę pozwalały mu sądzić, że PiS również w stolicy wystawi go w eurowyborach. Tam jednak byłby konkurencją dla Jacka Saryusza-Wolskiego, któremu obiecano jedynkę po przejściu do PiS z PO.

Jaki pochodzi z Opola, z Opola został też wybrany do Sejmu, więc naturalny byłby jego start z okręgu nr 12, który obejmuje województwa: dolnośląskie i właśnie opolskie. Przeszkody? Numer jeden dla Anny Zalewskiej, minister edukacji, a przede wszystkim - dwójka dla Beaty Kempy z Solidarnej Polski. Regionalni liderzy PiS mieli nawet zabiegać o to, by Jaki nie dostał trzeciej pozycji w Warszawie i na Dolnym Śląski oraz Opolu.

- Jest z Opola, a omal nie został prezydentem Warszawy. Jego wynik i skuteczna kampania w stolicy wywołała obawy u polityków w regionach - mówi nasz rozmówca.

Jakiego przesunięto więc na trzecie miejsce na małopolsko-świętokrzyskiej liście PiS, gdzie zderzył się jednak z ambicjami Beaty Szydło. Jak donosiły media, była premier ma zamiar poprawić swoją słabnącą pozycję w partii, uzyskując rekordowy wynik w Polsce w majowych eurowyborach. Jakiego traktowała jak zagrożenie - każdy głos oddany na niego oznaczałby mniej głosów dla niej. Szydło zakulisowo walczyła więc o kolejną przeprowadzkę polityka Solidarnej Polski, do innego regionu. Dziś wygląda na to, że swój cel osiągnęła - Jaki dostanie trzecie miejsce na Śląsku.

Patryk Jaki na śląskiej liście PiS do europarlamentu. Niedoszły prezydent Warszawy powalczy o mandat europosła
Fot. marek szawdyn Patryk Jaki będzie startował z list województwa śląskiego

Nie można mieć pewności, że to ostateczny przystanek. Jeśli nawet liderzy listy: europosłanka Jadwiga Wiśniewska oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski są pewni poparcia dla siebie, nie będą zachwyceni konkurentem-spadochroniarzem. Największą poszkodowaną w PiS będzie posłanka Izabela Kloc - to ona pierwotnie miała startować do Brukseli z trzeciego miejsca.

Jaki praktycznie zamyka jej drogę do europarlamentu. Co więcej, wciąż toczą się rozmowy, by na śląskiej liście PiS znalazł się Bolesław Piecha. Lider partii w Rybniku zamierzał w tym roku pożegnać się z polityką, takie też składał deklaracje. Ale 5 lat temu dostał prawie 130 tys. głosów. To ważny argument, by postawić na Piechę raz jeszcze, zwłaszcza, że PiS liczy na Śląsku na co najmniej 3 mandaty do PE. Ale jego start zneutralizuje, szczególnie w Rybniku, posłankę Kloc. Na kolejnych miejscach na liście PiS do europarlamentu mają znaleźć się przedstawiciele Zagłębia: poseł Waldemar Andzel lub posłanka Ewa Malik.

Z kolei listę Koalicji Europejskiej w woj. śląskim otworzy Jerzy Buzek. Dwójką ma być lider SLD w regionie, Marek Balt, trójką - posłanka PO, Mirosława Nykiel z Bielska. Zagłębie reprezentować będzie posłanka Barbara Dolniak z Nowoczesnej (na miejscu 5. lub 7.) oraz prof. Wiesław Banyś, były rektor UŚ. W wyborach nie wystartuje prof. Adam Gierek, wieloletni eurodeputowany lewicy.

Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.