Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pęknięcie wewnątrz BOR-u sprawia, że ta służba nie schodzi z czołówek

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Agaton Koziński

Pęknięcie wewnątrz BOR-u sprawia, że ta służba nie schodzi z czołówek

Agaton Koziński

Oficjalne statystyki przedstawiane przez Biuro Ochrony Rządu mówią, że różnego rodzaju złe zdarzenia (np. stłuczki samochodowe) zdarzają im się nie częściej niż w poprzednich latach. Teraz jednak każda wpadka jest mocno nagłaśniana. To sygnał, że wewnątrz BOR nastąpiło bardzo głębokie pęknięcie.

Zdaje się, że ktoś w BOR uznał, że tydzień bez wieści o Biurze, to tydzień stracony - bo chyba tylko w ten sposób można wyjaśnić przyczyny ciągle wypływających informacji kompromitujących tę służbę. W środę pojawił się nowy kwiatek. Okazało się, że skradziono prywatny samochód żony jednego z „borowików”, w którym znajdowały się jego służbowe karty. Jakie? Do pomieszczeń chronionych przez BOR (na tej liście są m.in. kancelaria premiera, ministerstwa) - podało RMF. Chwilę potem Biuro sprostowało, podając, że zginęła jedynie wejściówka do siedziby BOR-u, a razem z nią mundur. W reakcji RMF wycofało najbardziej drastyczną wersję depeszy - ale mimo to wcale nie umniejsza to skali zaniedbania pracownika tej służby.

Można by powiedzieć, że wypadki chodzą po ludziach, gdyby nie to, że to kolejna z serii wpadek. Chwilę przed doniesieniami o kradzieży samochodu, tabloidy rozpisywały się o tym, że w sierpniu trzech borowców urządziło sobie imprezę w hotelu w Chojnicach na Pomorzu, gdzie pojechali ochraniać Beatę Szydło wizytującą tereny zdewastowane huraganem. Tydzień wcześniej wyszło na jaw, że samochód prowadzony przez „borowika” miał kolizję w Busku-Zdroju. Wprawdzie wszystko wskazuje na to, że nie z jego winy (prowadzony przez niego samochód został uderzony w tył), ale sam fakt, że do stłuczki doszło BOR-owi ciąży.

Bo tego typu sytuacji było w ostatnim okresie bardzo dużo. Zdarzenia miały mniejszy kaliber, ale też większy - wystarczy przypomnieć pękniętą oponę w limuzynie prezydenta, czy stłuczkę auta z panią premier na pokładzie. To wszystko sprawiło, że każde zdarzenie z udziałem BOR-u urosło do rangi gorącego faktu trafiającego natychmiast na czołówki portali internetowych i okładki tabloidów. Mówiąc kolokwialnie - temat grzeje.

Najbardziej znana służba

Ale to akurat nie dziwi. W Polsce o pracy (jakichkolwiek) służb specjalnych wiemy bardzo niewiele. Agencja Wywiadu, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biuro Antykorupcyjne, itp. - to wszystko są służby bardzo hermetyczne, zamknięte w sobie, pilnujące niczym Gollum swego skarbu wszelkich informacji o własnym życiu wewnętrznym.

Tego o BOR powiedzieć się nie da. Inny to charakter służby - choćby z tego powodu, że „borowików” widujemy niemal na co dzień, zawsze stoją w bezpośredniej bliskości najważniejszych osób w państwie, które codziennie goszczą na ekranach telewizorów. Już tym szczegółem różnią się od AW, ABW, czy CBA - agentów tych jednostek można poznać najczęściej dopiero wtedy, gdy zdecydują się kandydować do Sejmu lub zostać autorami poczytnych kryminałów. W innych przypadkach są poza obiegiem medialnym i właściwie nie ma sposobu, by ich do niego wciągnąć.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agaton Koziński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.