Piekary Śląskie: Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn 2015

Czytaj dalej
Fot. Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse
Iwona Makarska

Piekary Śląskie: Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn 2015

Iwona Makarska

Już w najbliższą niedzielę 31 maja mężczyźni i młodzieńcy z całego regionu pielgrzymować będą do Piekar Śląskich. Przed cudownym obrazem Matki Bożej Piekarskiej będą modlić się, a także dziękować i prosić o wsparcie w swoich intencjach.

Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 8. Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP. Pół godziny później wiernych czeka modlitwa różańcowa. Następnie o godz. 9.30 po przywitaniu przybyłych gości w piekarskiej bazylice, wśród których znajdą się kardynałowie i biskupi, pielgrzymi procesją przejdą z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Tam o godz. 10. zostanie odprawiona msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza. Homilię wygłosi kardynał Gerhard Muller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary z Watykanu.

Ale to nie koniec. O godz. 13. odbędzie się koncert w wykonaniu m.in. Józefa Skrzeka i Klaudiusza Jani. Po nim godzina młodzieżowa, której gościem specjalnym będzie biskup Michael Msonganzila z Tanzanii. Podczas nabożeństwa majowego, które zostanie odprawione o godz. 15 homilię wygłosi biskup Jan Sobiło z Ukrainy.

Tomasz Szembor, kleryk z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, pielgrzymuje już od 15 lat. – Najpierw tata zabierał mnie ze sobą na pielgrzymki, tak samo jak wcześniej dziadek zabierał jego. Ta tradycja przekazywana jest w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenia – mówi. – Pielgrzymujemy po siłę, duchową opiekę i błogosławieństwo Matki Bożej Piekarskiej – dodaje.

A dlaczego pielgrzymka ma tak duże znaczenie dla naszego regionu? Przybywa na nią co roku około kilkudziesięciu wiernych. Zapytaliśmy o to ks. Adama Zgodzaja, wikariusza z bazyliki piekarskiej. – Pielgrzymki stanowe mają bogatą historię i tradycję. Sanktuarium było zawsze miejscem, gdzie wybrzmiewał społeczny głos kościoła. Były tu poruszane trudne tematy. Nie bez przyczyny mówi się, że Piekary są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej – wyjaśnia.

Przypomnijmy, że bp śląski Stanisław Adamski pierwszą Pielgrzymkę Stanową Mężczyzn do Piekar Śląskich zgodził się zorganizować w 1947 roku. Odtąd stała się tradycją. W czasach komunizmu spotkania te były oazą wolności dla ludzi pracy ze Śląska. Przybywali przede wszystkim hutnicy, robotnicy i górnicy. Także obecnie pielgrzymki te mają charakter masowy. Pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę maja. Do Matki Bożej Piekarskiej pielgrzymowali m.in. kard. Stefan Wyszyński, kard. Józef Glemp, kard. Franciszek Macharski i kard. Zenon Grocholewski. Tegoroczne pielgrzymowanie jest szczególne, bo w 90 rocznicę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Piekarskiej i ustanowienia diecezji katowickiej.

W latach 1965 - 1978, co roku podczas majowej Pielgrzymki Stanowej Mężczyzn Słowo Boże na wzgórzu piekarskim głosił Karol Wojtyła. Mówił o wolności człowieka, jego godności i pracy. „To Wy ukształtowaliście nie tylko na Śląsku, ale i na polskiej ziemi ten wspaniały zwyczaj pozdrowienia Szczęść Boże!", mówił w homilii, wygłoszonej w 1975 roku, kierując te słowa zwłaszcza do piekarskich górników. Papież pamiętał o Piekarach Śląskich przez wszystkie lata pontyfikatu. Będąc już papieżem regularnie przesyłał telegramy odczytywane podczas pielgrzymek z kalwaryjskiego wzgórza.

Dla pielgrzymów, którzy nagle źle się poczują, przygotowane są dwa ambulanse pogotowia. Karetki pogotowia ratunkowego zaparkowane będą na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Kalwaryjskiej, na ul. Popiełuszki 17 oraz przy hotelu „Pałac Wiśniewski”. O bezpieczeństwo medyczne pielgrzymów dodatkowo zadba także Maltańska Służba Medyczna, działająca w ramach wolontariatu. Ambulans Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach stacjonować będzie w swojej siedzibie przy ul. Karola Miarki w Piekarach Śląskich.

Uwaga! Zmiany w organizacji ruchu:
W godzinach od 7. do 17.30 na ul. Bytomskiej w Piekarach Śląskich będzie obowiązywał zakaz poruszania się pojazdów.
Zakaz dotyczy odcinka drogi od skrzyżowania z ul. Gen. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II. Wyjątkiem są samochody uprzywilejowane. Tabliczki informujące o odholowywaniu pojazdów z ulicy Gen. Ziętka od skrzyżowania z ul. Bytomską do ul. Papieża Jana Pawła II oraz dotyczące zakazu prowadzenia działalności handlowej przy ul. Bytomskiej zostaną umieszczone po obydwu stronach ulicy, na krańcach strefy handlu oraz na skrzyżowaniu z ulicą Piłsudskiego.

Jak informuje KZK GOP w godz. od 7. do 18. zostaną wprowadzone trasy objazdowe dla autobusów obsługujących teren Piekar Śląskich. Linie nr 5, 53, 73, 114, 164 i 264 w kierunku Osiedle Wieczorka będą skierowane ul. J. Ziętka, Papieża Jana Pawła II. Linie nr 5, 53, 73 i 114 nie będą obsługiwały niektórych przystanków, podobnie jak nr 164 i 264. Autobus linii nr 700 pojedzie ul. Bytomską, a następnie ul. Ziętka, Papieża Jana Pawła II i z powrotem do ul. Bytomskiej.

Gdzie zaparkować? Dla samochodów osobowych parking znajdować się będzie przy ul. K. Miarki, a dla autokarów przy ul. Chopina. Przy ul. Granicznej będą mogły zaparkować zarówno samochody osobowe, jak i autokary.

Iwona Makarska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.