Piekary Śląskie: Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn 2015

Czytaj dalej
Fot. Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse
Iwona Makarska

Piekary Śląskie: Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn 2015

Iwona Makarska

Już w najbliższą niedzielę 31 maja mężczyźni i młodzieńcy z całego regionu pielgrzymować będą do Piekar Śląskich. Przed cudownym obrazem Matki Bożej Piekarskiej będą modlić się, a także dziękować i prosić o wsparcie w swoich intencjach.

Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 8. Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP. Pół godziny później wiernych czeka modlitwa różańcowa. Następnie o godz. 9.30 po przywitaniu przybyłych gości w piekarskiej bazylice, wśród których znajdą się kardynałowie i biskupi, pielgrzymi procesją przejdą z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Tam o godz. 10. zostanie odprawiona msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza. Homilię wygłosi kardynał Gerhard Muller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary z Watykanu.

Ale to nie koniec. O godz. 13. odbędzie się koncert w wykonaniu m.in. Józefa Skrzeka i Klaudiusza Jani. Po nim godzina młodzieżowa, której gościem specjalnym będzie biskup Michael Msonganzila z Tanzanii. Podczas nabożeństwa majowego, które zostanie odprawione o godz. 15 homilię wygłosi biskup Jan Sobiło z Ukrainy.

Tomasz Szembor, kleryk z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, pielgrzymuje już od 15 lat. – Najpierw tata zabierał mnie ze sobą na pielgrzymki, tak samo jak wcześniej dziadek zabierał jego. Ta tradycja przekazywana jest w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenia – mówi. – Pielgrzymujemy po siłę, duchową opiekę i błogosławieństwo Matki Bożej Piekarskiej – dodaje.

A dlaczego pielgrzymka ma tak duże znaczenie dla naszego regionu? Przybywa na nią co roku około kilkudziesięciu wiernych. Zapytaliśmy o to ks. Adama Zgodzaja, wikariusza z bazyliki piekarskiej. – Pielgrzymki stanowe mają bogatą historię i tradycję. Sanktuarium było zawsze miejscem, gdzie wybrzmiewał społeczny głos kościoła. Były tu poruszane trudne tematy. Nie bez przyczyny mówi się, że Piekary są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej – wyjaśnia.

Przypomnijmy, że bp śląski Stanisław Adamski pierwszą Pielgrzymkę Stanową Mężczyzn do Piekar Śląskich zgodził się zorganizować w 1947 roku. Odtąd stała się tradycją. W czasach komunizmu spotkania te były oazą wolności dla ludzi pracy ze Śląska. Przybywali przede wszystkim hutnicy, robotnicy i górnicy. Także obecnie pielgrzymki te mają charakter masowy. Pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę maja. Do Matki Bożej Piekarskiej pielgrzymowali m.in. kard. Stefan Wyszyński, kard. Józef Glemp, kard. Franciszek Macharski i kard. Zenon Grocholewski. Tegoroczne pielgrzymowanie jest szczególne, bo w 90 rocznicę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Piekarskiej i ustanowienia diecezji katowickiej.

W latach 1965 - 1978, co roku podczas majowej Pielgrzymki Stanowej Mężczyzn Słowo Boże na wzgórzu piekarskim głosił Karol Wojtyła. Mówił o wolności człowieka, jego godności i pracy. „To Wy ukształtowaliście nie tylko na Śląsku, ale i na polskiej ziemi ten wspaniały zwyczaj pozdrowienia Szczęść Boże!", mówił w homilii, wygłoszonej w 1975 roku, kierując te słowa zwłaszcza do piekarskich górników. Papież pamiętał o Piekarach Śląskich przez wszystkie lata pontyfikatu. Będąc już papieżem regularnie przesyłał telegramy odczytywane podczas pielgrzymek z kalwaryjskiego wzgórza.

Dla pielgrzymów, którzy nagle źle się poczują, przygotowane są dwa ambulanse pogotowia. Karetki pogotowia ratunkowego zaparkowane będą na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Kalwaryjskiej, na ul. Popiełuszki 17 oraz przy hotelu „Pałac Wiśniewski”. O bezpieczeństwo medyczne pielgrzymów dodatkowo zadba także Maltańska Służba Medyczna, działająca w ramach wolontariatu. Ambulans Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach stacjonować będzie w swojej siedzibie przy ul. Karola Miarki w Piekarach Śląskich.

Uwaga! Zmiany w organizacji ruchu:
W godzinach od 7. do 17.30 na ul. Bytomskiej w Piekarach Śląskich będzie obowiązywał zakaz poruszania się pojazdów.
Zakaz dotyczy odcinka drogi od skrzyżowania z ul. Gen. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II. Wyjątkiem są samochody uprzywilejowane. Tabliczki informujące o odholowywaniu pojazdów z ulicy Gen. Ziętka od skrzyżowania z ul. Bytomską do ul. Papieża Jana Pawła II oraz dotyczące zakazu prowadzenia działalności handlowej przy ul. Bytomskiej zostaną umieszczone po obydwu stronach ulicy, na krańcach strefy handlu oraz na skrzyżowaniu z ulicą Piłsudskiego.

Jak informuje KZK GOP w godz. od 7. do 18. zostaną wprowadzone trasy objazdowe dla autobusów obsługujących teren Piekar Śląskich. Linie nr 5, 53, 73, 114, 164 i 264 w kierunku Osiedle Wieczorka będą skierowane ul. J. Ziętka, Papieża Jana Pawła II. Linie nr 5, 53, 73 i 114 nie będą obsługiwały niektórych przystanków, podobnie jak nr 164 i 264. Autobus linii nr 700 pojedzie ul. Bytomską, a następnie ul. Ziętka, Papieża Jana Pawła II i z powrotem do ul. Bytomskiej.

Gdzie zaparkować? Dla samochodów osobowych parking znajdować się będzie przy ul. K. Miarki, a dla autokarów przy ul. Chopina. Przy ul. Granicznej będą mogły zaparkować zarówno samochody osobowe, jak i autokary.

Iwona Makarska

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

punkt

Najweselszym zdaje się ten klecha, reszta nawiedzonych, "czasem wiernych"ma miny raczej burzowe. Niy zazdroszcza jym, bo z tych modłow i tak ino bol nog zostanie... i smak na piwo

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.