Agnieszka Drzewiecka

Piękny pałac nareszcie doczekał się książki. Dzięki niej zobaczymy, jaki był w przeszłości

Po II wojnie światowej w pałacu urządzono m.in. biura, miesz-kania i dom kultury. Obecnie jest w prywatnych rękach. Fot. UM Strzelce Kraj. Po II wojnie światowej w pałacu urządzono m.in. biura, miesz-kania i dom kultury. Obecnie jest w prywatnych rękach.
Agnieszka Drzewiecka

Jest okazja, by dowiedzieć się więcej o pałacu w Tucznie. Powstała książka o tym efektownym zabytku. Będą też wykłady, a nawet wycieczka.

Jest kolejna pozycja o ciekawych zabytkach gminy. Po książce o średniowiecznych murach w Strzelcach czy o historii Dankowa jest już gotowa publikacja o pałacu w Tucznie.

Z serii: płace i ogrody

Napisał ją dr Robert Habel, a wydali wspólnie Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Koło Przyjaciół Zamków i Ogrodów Marchii w Berlinie.

Koło to wydaje polsko - niemiecką serię „Pałace i ogrody Nowej Marchii”. W tej serii były już publikacje o pałacach w Gliśnie, Dąbroszynie, Mierzęcinie, a teraz opisano pałac w Tucznie. Ten zabytkowy, neoklasycystyczny zabytek znajduje się w parku krajobrazowym w samym centrum wsi. Został zbudowany w latach 1897 - 1899, według projektu znanego architekta Alfreda Messela. Budowę zlecił ówczesny właściciel dóbr ziemskich Max von Wedemayer (jego inicjały oraz daty budowy są umieszczone nad wejściem). W sąsiedztwie jest oficyna i folwark. Obecnie pałac jest w rękach prywatnych.

Wycieczka do pałacu

Spotkanie dla mieszkańców poświęcone tej publikacji będzie się w środę 30 marca (11.00, Strzelecki Ośrodek Kultury). Będzie można posłuchać dr Sibylle Badstubner - Groger z Koła Przyjaciół Zamków i Ogrodów Marchii. Wykład wygłosi też dr Robert Habel, autor publikacji o pałacu w Tucznie. A o 13.30 zaplanowano wyjazd do pałacu i zwiedzanie zabytku. Ale, uwaga, dojazd do zabytku każdy musi sobie zorganizować.

Agnieszka Drzewiecka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.