Jadwiga Jenczelewska współpr. Renata Głuszek

Piękny pałac rodu Donnersmarcków w Nakle Śląskim ma znaleźć się na Szlaku Magnatów Przemysłowych

Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim. Budynek jest otoczony niedużym parkiem w stylu angielskim i właśnie jest to widok od strony tego parku. Fot. Centrum Kultury Śląskiej Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim. Budynek jest otoczony niedużym parkiem w stylu angielskim i właśnie jest to widok od strony tego parku.
Jadwiga Jenczelewska współpr. Renata Głuszek

Pałac rodu Henckel von Donnersmarck w Nakle Śląskim otacza romantyczna legenda z kobietami w tle. Obiekt ma trafić na Szlak Magnatów Przemysłowych.

Miał zostać zbudowany dla drugiej żony hrabiego Hugona I Henckel von Donnersmarck, Laury von Kaszonyi, którą fundator poślubił w 1859 r., niedługo po śmierci pierwszej, także Laury (von Hardenberg). Zbudowany prawdopodobnie w 1858 r., pałac w Nakle Śląskim różni się architektonicznie od typowych rezydencji z XIX w.

Przede wszystkim jak na tak majętną rodzinę - Donnersmarckowie byli najbogatszym rodem magnaterii przemysłowej Śląska oraz jednym z 10 najbogatszych w Europie - nie imponuje wielkością. Pamiętać jednak trzeba, że pierwotnie miał pełnić funkcję jedynie letniej rezydencji. Dopiero drugi syn Hugona I, hrabia Łazarz IV, osiadł tu na stałe, przekazując posiadłość swemu synowi Edwinowi, a ten - Łazarzowi V, ostatniemu z rodu, który tu mieszkał.

Zobacz niezwykłe wnetrza pałacu rodu Henckel von Donnersmarck w Nakle Śląskim.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jadwiga Jenczelewska współpr. Renata Głuszek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.