Patryk Osadnik, Tomasz Szymczyk

Pielgrzymka do Piekar: parkingi, autobusy, obsługa medyczna

Na pielgrzymki - mężczyzn w maju i kobiet w sierpniu - do Piekar Śląskich przybywają tysiące pątników Fot. arkadiusz gola Na pielgrzymki - mężczyzn w maju i kobiet w sierpniu - do Piekar Śląskich przybywają tysiące pątników
Patryk Osadnik, Tomasz Szymczyk

W niedzielę, 26 maja, odbędzie się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej. Uroczysta msza święta na wzgórzu kalwaryjskim rozpocznie się o godz. 10.45, ale utrudnienia drogowe zaczną się już o godz. 7 rano i potrwają do wieczora. Czego mamy się spodziewać i gdzie zaparkować?

Utrudnienia w Piekarach Śląskich rozpoczną się o godz. 7 i potrwają do 18.30. Całkowicie wyłączona z ruchu kołowego zostanie ul. Bytomska na odcinku od skrzyżowania z ul. gen. Ziętka do skrzyżowania z ul. Jana Pawła II.

- Umieszczone zostaną tabliczki informujące o odholowywaniu pojazdów z ulicy gen. Ziętka od skrzyżowania z ul. Bytomską do ul. Papieża Jana Pawła II - informuje piekarski UM.

Dla pątników przygotowano trzy parkingi. Samochody osobowe można zostawiać przy ul. Karola Miarki. Z kolei miejsca dla autokarów wyznaczono przy ul. Chopina (po prawej stronie, jadąc od ulicy Pod Lipami), a także na ulicy Karola Miarki za centrum handlowym.

Warto pamiętać, że w rejonie piekarskiej bazyliki obowiązywać będzie zakaz handlu. Jak przekazują urzędnicy z Piekar Śląskich, będzie on obowiązywał przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pod Lipami do skrzyżowania z ul. gen. Ziętka. Po obu stronach ulicy umieszczone mają zostać tabliczki informujące o tym, że handlować mogą tu wyłącznie posiadacze zezwoleń Urzędu Miasta Piekary Śląskie.

Kursujące w rejonie piekarskiej bazyliki autobusy Zarządu Transportu Metropolitalnego będą jeździć według niedzielnego rozkładu jazdy, ale będą wyjątki od tej reguły. Linia nr 73 (Stroszek Poczta - Piekary Śl. Os. Wieczorka) będzie jeździć według rozkładów sobotnich, a linia nr 114 Bytom Dworzec - Piekary Śl. Os. Wieczorka według tych na dni robocze.

W niedzielę autobusy jeździć będą objazdem, omijając rejon kalwarii. Linie nr 5, 53, 73, 114, 164 i 264 nie obsłużą przystanków: Piekary Śl. Bazylika, Piekary Śl. Dwór i Piekary Śl. Os. Wieczorka Szkoła, a 164 i 264 dodatkowo Szarlej Pod Lipami, Os. Wyzwolenia Chopina, Os. Wyzwolenia Fińskie Domki i Os. Wyzwolenia Akacjowa. W zamian obsługiwane będą przystanki przy ul. gen. Ziętka i Konstytucji 3 Maja: Piekary Śl. Kopalnia, Techno-szczot i Os. Wieczorka Konstytucji 3 Maja. Objazd omijający przystanek przy bazylice obowiązywać będzie również linię nr 700 (Bytom Dworzec-Wojkowice Park), z kolei autobusy linii nr 780 kursować będą na skróconej trasie Tarnowskie Góry Stare Tarnowice - Piekary Śl. Os. Wieczorka Dworzec bez obsługi odcinka Os. Wieczorka Dworzec - Szarlej Kaufland.

Pielgrzymka zostanie zabezpieczona medycznie. Karetki będą stać przy hotelu przy ul. Popiełuszki 17 oraz na skrzyżowaniu Bytomskiej i Kalwaryjskiej.

Patryk Osadnik, Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.