Pielgrzymka do Piekar Śląskich: protest przeciw homilii abp. Jędraszewskiego

Czytaj dalej
Fot. arkadiusz gola
Teresa Semik

Pielgrzymka do Piekar Śląskich: protest przeciw homilii abp. Jędraszewskiego

Teresa Semik

Były działacz opozycyjny Piotr Polmański z Piekar Śląskich napisał do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca list otwarty, w którym protestuje, by zaszczyt głoszenia homilii podczas pielgrzymki mężczyzn w Piekarach Śląskich spotkał abp. Marka Jędraszewskiego.

Tradycyjna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej odbędzie się za tydzień, w niedzielę 26 maja. Mszy przewodniczyć ma nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi, jak zapowiedziano kilka dni temu w komunikacie prasowym i na plakatach, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Ma to być nawiązanie do tradycji udziału arcybiskupów krakowskich w piekarskiej pielgrzymce.

Wg Piotra Polmańskiego, abp. Marek Jędraszewski „szkodzi i niszczy Kościół, a w sojuszu tronu i ołtarza niszczy także demokratyczne państwo prawa i depcze wolności obywatelskie”.

W liście otwartym do abp. Skworca Polmański pisze: „Abp Marek Jędraszewski nie od dziś jest kapłanem, który publicznie bierze w obronę przestępców w sutannie, niewybrednie krytykuje UE, wygłasza tezę o zamachu w Smoleńsku, a Okrągły Stół, przy którym Kościół był gwarantem historycznych i demokratycznych przemian, nazywa zdradą. To jest kapłan, który swoją pychą, arogancją i zakłamaniem dzieli, a nie łączy, który często wygłasza publicznie polityczne sądy na temat obecnej sytuacji i jest politycznie zaangażowany po stronie obecnie rządzących. Abp Jędraszewski swoją postawą i poglądami głoszonymi od lat jest zaprzeczeniem podstawowej misji kościoła otwartego na wszystkich ludzi, jest zaprzeczeniem miłości i sprawiedliwości społecznej. Organizowane są w całym kraju protesty przeciwko obecności tego kapłana w przestrzeni publicznej, zwłaszcza państwowej. Wiem, że wiele osób zapowiada, i ja też, że nie będzie w tym roku pielgrzymowało do Piekarskiej Pani, jeżeli nic się nie zmieni. Dlatego ośmielam się zwrócić do Księdza Arcybiskupa z gorącym apelem o zmianę tych ustaleń dla wspólnego dobra”.

Piotr Polmański z Piekar Śląskich związał się z Solidarnością w 1980 r., strajkował w kopalni Andaluzja. W stanie wojennym był aresztowany, wyrzucony z pracy. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Został posłem Sejmu kontraktowego z ramienia Komitetu Obywatelskiego, a potem jeszcze posłem dwóch kadencji. „Zapewne nie jestem jedyną osobą, która przeciwko temu protestuje” - dodał w liście otwartym.

Np. Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego, napisał w mediach społecznościowych, że ma nadzieję, iż nie dojdzie do wygłoszenia homilii przez abp. Jędraszewskiego 26 maja br. w Piekarach Śląskich. I zapowiedział: „W przeciwnym razie mnie tam na pewno nie będzie. Na pewno!”.

Teresa Semik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.