Pieniądze z 500+ idą na wypłaty rodzicom a nie na gminne lokaty

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Jolanta Zielazna

Pieniądze z 500+ idą na wypłaty rodzicom a nie na gminne lokaty

Jolanta Zielazna

Szczecin, zamiast wypłacać 500 zł na dziecko założył lokatę bankową i na niej zarabiał. Wojewoda domagał się zwrotu części przekazanych pieniędzy.

Według doniesień Super Expressu wojewoda zachodniopomorski 10 mln zł na wypłaty 500+ przelał miastu już 1 kwietnia. Szczecińskie Centrum Świadczeń wstrzymało wypłaty i założyło lokatę, na którą przekazało te pieniądze. W ciągu miesiąca samorząd zarobił na odsetkach 9 tys. zł.

Co prawda nie wszystkie kujawsko-pomorskie gminy równo płacą 500 zł na dziecko, ale to nie znaczy, że ulokowały pieniądze w banku, by na nich zarobić. Wiele mniejszych gmin zrealizowało niemal 100 proc. wypłat.

Z dużych miast od połowy lub od końca maja większe wypłaty zaplanowały Bydgoszcz i Inowrocław.

Inowrocław zaczął wypłaty w tym tygodniu. Długo trwała weryfikacja wniosków o pieniądze także na pierwsze dziecko (wówczas pod uwagę brane jest kryterium dochodowe), do tego w dokumentach mieszkańcy popełniają wiele błędów, niektóre składane są po kilka razy.

- Na żadne konto środków z programu 500+ nie przekazywaliśmy, nie zakładaliśmy żadnych lokat, by na nich zarabiać - zapewnia Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia. - Tak przebiegli nie byliśmy. Inna sprawa, że głupio byśmy się z takim czymś czuli, bo takie zachowanie ma też wymiar moralny. To są pieniądze dla dzieci i nie przetrzymujemy ich.

Bydgoszcz od wojewody do tej pory otrzymała około 10,5 mln zł na wypłaty i przygotowanie programu Rodzina 500+. Wydała zaś 3,8 mln.

- Wypłaty pieniędzy odbywają się niezwłocznie po wydaniu decyzji - informuje Katarzyna Jańczak, dyrektor Wydziału Zarządzania Budżetem Miasta. Dyrektor wyjaśnia, że pieniądze od wojewody wpływają na podstawowy rachunek miasta, na który też trafiają środki z podatków, opłat itp. - Rachunek jest oprocentowany, jak każdy inny, ale nie jest to żadna lokata - podkreśla dyrektor. - Pieniądze są na bieżąco wypłacane.

Prócz bieżącego rachunku miasto lokuje pieniądze poza swoim podstawowym bankiem, ale nie są to pieniądze przeznaczone na wypłaty 500 zł na dziecko.

Prosiliśmy urząd wojewódzki o informacje, czy zdarzyła się sytuacja podobna do szczecińskiej?

Rzecznik wojewody Jarosław Jakubowski odpisał, że w województwie kujawsko-pomorskim nie ma sytuacji, by jednostki samorządu terytorialnego zamiast wypłacać świadczenia wychowawcze zakładały lokaty, które generują dochody z odsetek.

Od maja pieniądze na wypłaty 500+ przekazywane są na podstawie miesięcznych sprawozdań finansowych i zapotrzebowań złożonych przez gminy. W sytuacji, gdy w wyniku analizy danych zostanie ustalone, że nie wszystkie środki zostały wykorzystane i pozostały na koncie gminy, nie dokonuje się uruchomienia.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.