Pieniądze z budżetu obywatelskiego w Rzeszowie na przyszły rok rozdane. 10 milionów złotych na 50 zadań

Czytaj dalej
Fot. K_kapica_afk
Bartosz Gubernat

Pieniądze z budżetu obywatelskiego w Rzeszowie na przyszły rok rozdane. 10 milionów złotych na 50 zadań

Bartosz Gubernat

25 tysięcy mieszkańców Rzeszowa wzięło udział w głosowaniu na projekty zadań do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Dzięki ich głosom, realizacji doczeka się ich prawie 50, za nieco ponad 10 mln zł.

Do wrześniowego głosowania na budżet obywatelski w Rzeszowie zakwalifikowano 107 propozycji zgłoszonych przede wszystkim przez przedstawicieli miejskich osiedli, oraz społeczników i stowarzyszenia. Dominowały drobne inwestycje osiedlowe, polegające głównie na remontach i modernizacji placów zabaw, skwerów i chodników. Ujęto je w drugiej kategorii, na którą przeznaczonych jest 4 mln zł. Do realizacji w przyszłym roku zostanie skierowanych 21, które zyskały najwięcej głosów, a ich łączna wartość zmieściła się w zarezerwowanej na ten cel kwocie.

Chodnik, boisko, plac zabaw

Aż ponad 5 tysięcy głosów w II kategorii otrzymała propozycja wykonania bieżni sportowej na terenie SP nr 16. Zadanie, które zakłada także wymianę nawierzchni istniejącego tu placu zabaw jest wycenione na 180 tys. zł.

Na ulicy Solarza mieszkańcy doczekają się poszerzenia chodnika i remontu jezdni, co wstępnie wyceniono na 165 tys. zł. Prace obejmą teren w rejonie bloków nr 4, 6 i 10, a oddano na nie ponad 1500 głosów.

Ponadto mieszkańcy Rzeszowa wybrali m.in. remont na stadionie Grunwaldu Budziwój, budowę boiska sportowego na ul. Starzyńskiego, wykonanie dodatkowych miejsc postojowych przy ul. Krzywoustego oraz Rycerskiej a także budowę parku doświadczeń dla dzieci i młodzieży na terenie SP nr 18 przy ul. Błogosławionej Karoliny.

Po milionie na inwestycję

W kategorii I, obejmującej wyłącznie zadania ogólnomiejskie do rozdysponowania jest 5 mln zł. Tutaj pieniędzy wystarczy na pięć projektów, które otrzymały najwięcej głosów.

Zwyciężyła budowa wielopokoleniowej strefy aktywnego wypoczynku w parku na osiedlu Kmity, która dostała aż 4777 głosów. Kolejne miejsce zajął drugi etap rozbudowy stadionu sportowego przy ul. Gliwy na osiedlu Słocina (wartość 1 mln zł, liczba głosów – 3028).

Pozostałe zadania wybrane z tej kategorii to: Remont terenu wokół SP nr 10, zakup sprzętu dla strażaków z OSP, budowa parku miejskiego przy SP 18, w rejonie ul. Wołyńskiej i Bł. Karoliny.

Jeśli rada miasta zgodzi się na niewielkie zwiększenie kwot na zadania z kategorii I i II, do realizacji wejdą także wymiana ogrodzenia SP 28 przy ul. Solarza i budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych na osiedlu Nowe Miasto.

Kultura, sport i rekreacja

W kategorii III rzeszowianie głosowali na tzw. “zadania miękkie”, obejmujące przede wszystkim organizacje imprez sportowych i kulturalnych, zajęć tematycznych i edukacyjnych dla mieszkańców. Zarezerwowano na nie milion złotych.

Ze względu na niską wartość poszczególnych projektów, realizacji doczeka się aż 21 spośród nich. Najwięcej, bo aż 5040 głosów dostało kolejne zadanie z osiedla Kmity, zakładające przygotowanie atrakcji sportowych i edukacyjno-kulturalnych dla mieszkańców tego osiedla, zarówno dla osób młodszych, jak i seniorów.

Około 100 tysięcy złotych trafi do organizatorów cyklu zajęć sportowych z piłki nożnej, które mają być dla dzieci alternatywą dla siedzenia przed komputerem.

50 tysięcy złotych otrzymają organizatorzy niezwykle popularnego “Koncertu Jednego Serca, Jednego Ducha”, który od lat odbywa się w Parku Sybiraków w rejonie ul. Ofiar Katynia. Dostał on 1389 głosów. Tyle samo pieniędzy z RBO zostanie przekazanych na koncert “Reggae nad Wisłokiem”, organizowany na bulwarach.

Większość głosów przez internet

W tegorocznym głosowaniu na budżet obywatelski w Rzeszowie wzięło udział 25 tysięcy osób, które oddały ponad 77 tysięcy głosów. Liczba głosujących w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła o 6 tysięcy.

Zdecydowana większość, bo aż 73 tysiące to głosy oddane za pośrednictwem internetu. Wybrane zadania zostaną teraz wpisane do projektu przyszłorocznego budżetu Rzeszowa. Zgodnie z regulaminem RBO, każde z nich powinno zostać zrealizowane w ciągu następnego roku kalendarzowego. Bonus za aktywność w postaci dodatkowych 200 tysięcy złotych otrzyma Bzianka. Na tym osiedlu zagłosowało ponad 80 procent uprawnionych do tego mieszkańców.

Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.