Pierwsza dekada Spodka: Castro, Clapton i kino

Czytaj dalej
Justyna Przybytek

Pierwsza dekada Spodka: Castro, Clapton i kino

Justyna Przybytek

Dokładnie 45 lat temu Spodek wylądował w Katowicach. O tym, jak planowano i budowano symbol Katowic i Śląska pisaliśmy przed tygodniem, dziś pora przyjrzeć się pierwszej dekadzie hali, a ta minęła pod znakiem spotkań partyjnych, wieców, wystaw i wielkiego kina.

Spodek otwarto 8 maja 1971 roku, w 50. rocznicę III Powstania Śląskiego. Na uroczystość zaproszono gwiazdy polskiej sceny muzycznej i partyjnej, bo występom „Śląska”, Anny German i Ewy Decówny przyglądali się prominenci: Jerzy Ziętek, Edward Gierek, Józef Cyrankiewicz i Piotr Jaroszewicz. Dodajmy, że na widowni hali zasiadło wówczas 12 tysięcy gości.

Niewiele mniejsza widownia wiwatowała w Spodku na cześć Fidela Castro, który 7 czerwca 1972 roku przyjechał do Katowic (a w trakcie wizyty w Polsce odwiedził także Warszawę, Kraków i Gdańsk). Specjalnie na spotkanie z kubańskim wodzem do katowickiej hali „zaproszono” i przywieziono 10 tysięcy widzów, którzy chcąc nie chcąc musieli wysłuchać mowy Castro, a że El Commandante słynął z długich mów, nawet 7-godzinnych, to spędzili w Spodku skandując na przemian „Gierek” i „Castro” wiele długich godzin.

Mitingów, wieców, partyjnych zjazdów było zresztą więcej, a okazji nie brakowało. A to spotkanie Aktywu Politycznego z Ludźmi Dobrej Roboty, akademia z okazji 1 Maja, albo XXX lat PRL z udziałem Gierka, Grudnia i Leonida Breżniewa, innym razem spotkanie górników z przedstawicielami PZPR pod hasłem „100-milionowa tona węgla”, były też obchody 35-lecia Związku Walki Młodych i 30-lecia Związku Młodzieży Polskiej.

Ale nie tylko polityką i partią hala żyła. Tłumy z całego województwa ściągały do Spodka do działającego tu salonu gier.

- Nawet dzieci podrabiały legitymacje szkolne, żeby udawać pełnoletnich i zagrać na słynnych „jednorękich bandytach”. W swoich początkach hala widowiskowa prezentowała popularną rozrywkę i była miejscem masowych widowisk politycznych - pisał przed laty „Dziennik Zachodni”.

Były też wystawy. W 1972 w Spodku odbyła się Wielka Wystawa Samochodów, w trakcie której swoją premierę miało najnowsze osiągnięcie motoryzacji - fiat 126p. W ciągu siedmiu dni tej wystawy popularnego „malucha” zobaczyło prawie 250 tys. gości. Była to prawie połowa gości, którzy odwiedzili Spodek tego roku.

Wkrótce też hala stała się areną wielkiego kina, a właściwie największym kinem na Śląsku, jeśli nie w całej Polsce. Na wielkim ekranie, który wysuwał się z zapadki w podłodze, wyświetlano tu nowości i hity z tamtych lat. Na widowni jednorazowo zasiadało po kilka tysięcy osób. W 1973 roku 104 tys. widzów obejrzało w Spodku „W pustyni i w puszczy”, a 62 tys. „Ojca Chrzestnego”. Wyświetlano tu też „Gwiezdne wojny”, czy „Wielką podróż Bolka i Lolka”. Jednak pod koniec lat 70. do kina w Spodku przychodziło coraz mniej osób, aż w końcu i ekran i projektory trafiły do magazynów, a X Muza na długie lata zniknęła z katowickiej hali.

Nigdy za to Spodek nie przestał być areną koncertów i wydarzeń muzycznych. Z pierwszej dekady hali do historii przeszły dwa koncerty w Spodku Erica Claptona, z których jeden odwołano. Oba zaplanowano w październiku 1978 roku. Pierwszy odbył się w dość specyficznych, jak na koncert rockowy warunkach: w Spodku oprócz tłumów fanów Claptona, były też tłumy milicji. Mundurowi w szyku „czuwali” na koronie hali oraz w szeregach między sceną a publicznością. W trakcie występu, gdy fani zbliżali się do sceny, dochodziło do bójek, w ruch szły milicyjne pałki. Clapton co rusz miał przerywać występ, ale koncert dotarł do finału. Na drugi milicji zjawiło się jeszcze więcej, za to nie zjawił się sam artysta, który koncert odwołał, właśnie z powodu zajść pod sceną.

Lata 70. w Spodku to także słynny mecz hokejowy między Polską a ZSSR, w trakcie Mistrzostw Świata grupy A w 1976 r., który zakończył się zwycięstwem naszych 6 do 4. To ten wynik i to spotkanie pamiętamy z tamtych mistrzostw najmocniej, a prawie wcale, że ostatecznie nasza drużyna w turnieju niespecjalnie się spisała.

Świętujemy 45 lat Spodka, więc pora powspominać. Piszcie, jakie wspomnienia wiążą się z halą i odbywającymi się w niej imprezami. Czekamy również na stare zdjęcia Spodka, w Spodku, albo na koncercie, ale też stare bilety i inne pamiątki.
Wysyłajcie je na: [email protected]

45. Urodziny Spodka

Lady Pank, Myslovitz, Miuosh, Kaliber 44, Marek Piekarczyk i zespół Cree - to gwiazdy, które zagrają na urodzinowym koncercie 22 października. Wśród dodatkowych atrakcji będą też m.in. dzień otwarty w hali, zwiedzanie Spodka, czy debata. Udział w dniu otwartym bezpłatny. Cena biletów na koncert zaczyna się od 29 zł. Sprzedaż biletów odbywa się przez platformę www.ticketpro.pl.

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.