Pierwsza rocznica Śląska Plus

Czytaj dalej
Maria Zawała

Pierwsza rocznica Śląska Plus

Maria Zawała

Świętujemy jubileusz. Mija rok, od kiedy jesteśmy razem z Wami. Jak co tydzień Śląsk Plus nisko się Państwu kłania. Dziś przypominamy nasze najlepsze materiały.

Siedzimy w saloonie Józefa Kłyka, filmowca amatora z Bojszów. Kowbojskie kapelusze, kolty. Półmrok. Arek Gola z aparatem, Karol Gruszka z kamerą, ja za nimi z dyktafonem. Grzesiu Sztoler, archiwista, dokumentuje naszą pracę.

- Panowie, cisza na planie, robimy dym. Kamera, akcja - mówię i zaczyna się dziać. Arek z Karolem o mało płuc nie tracą, tak szybko kopcą papierosy, by zrobić filmowe efekty specjalne. Scena z westernu? Nic z tych rzeczy, to ekipa Śląska Plus na planie interaktywnego reportażu.

Miało być dużo, mądrze i szybko. Do tego nowocześnie i elegancko. Tak chcieliśmy, gdy startowaliśmy rok temu z interaktywnym tygodnikiem Śląsk Plus. Czy tak się stało? To Państwo musicie ocenić. Mam jednak wrażenie, że już to troszkę zrobiliście, bo z pochwał, jakie przez ten rok słyszeliśmy, odnosimy wrażenie, że się Państwu spodobało. Świadczą o tym nie tylko komplementy i tydzień w tydzień kupowane dostępy do artykułów, ale i nagrody. Przede wszystkim Grand Press Digital dla "Dziennika Zachodniego", m.in. za Śląsk Plus i nasze interaktywne reportaże. "Śląsk za szybami", otrzymał nagrodę w tegorocznym Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek.

Koncepcja i szata graficzna Śląska Plus wraz z pięcioma innymi tygodnikami internetowymi, jakie uruchomiła rok temu Polska Press Grupa, została też doceniona w prestiżowym konkursie designu prasy European Newspaper Award.

W Śląsku Plus staramy się redagować treści atrakcyjnie, wykorzystując do tego najnowsze technologie. Nasz serwis to miejsce bez reklam, za to z publicystyką, którą staramy się Państwa zatrzymać z nami na dłużej. Mamy nadzieję, że przez miniony rok w Śląsku Plus mógł się odnaleźć każdy mieszkaniec Górnego Śląska. Pokazywaliśmy ludzi, którzy cieszą się z tego, jak rozwijają się nasze miasta, ale też tych, nostalgicznie tęskniących za starym Śląskiem.

Chcieliśmy Państwu podarować niespieszną lekturę, do czytania w komputerach, tabletach czy telefonach. Dla mających czas na obcowanie ze słowem, dźwiękiem, obrazem i filmem. Bo Śląsk Plus to przede wszystkim tygodnik multimedialny. Treści pokazywane w interaktywny sposób. Przez ten rok wiele się nauczyliśmy, także na własnych błędach. Czasem, jak w wypadku interaktywnych reportaży, czyli naszych filmowych dokumentalnych produkcji, przecieraliśmy szlaki, wykorzystując wiele nowych narzędzi służących do tworzenia multimedialnych treści. Wśród nich m.in. oprogramowanie Klynt, Storymap, CartoDB, WireWax, Arcgis, Infogram, Thinglink.

W imieniu zespołu Śląska Plus, musimy się Państwu do czegoś przyznać. To nie tylko nasza codzienna praca, to także wielka pasja. Dziennikarska przygoda, która codziennie każe podejmować nowe wyzwania. I technologia, coraz bardziej nam bliska, oswajana krok po kroku. Karol Gruszka z Marcinem Kasprzykiem dzielą się wiedzą na jej temat z kolegami po fachu na konferencjach i w miesięczniku Press.

Dziękujemy Państwu serdecznie za ten rok.

Przypominamy najciekawsze, naszym zdaniem, materiały ze Śląska Plus. Kliknijcie w miniaturę wybranego artykułu. Miłej lektury!

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.