Materiał informacyjny

Pierwsza „Zielona Przestrzeń” już otwarta! Kto następny?

W dzielnicy Zandka w Zabrzu jest już pierwszy nowy skwer zrealizowany w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W dzielnicy Zandka w Zabrzu jest już pierwszy nowy skwer zrealizowany w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fot. Mirosław Cichy/WFOŚiGW w Katowicach
Materiał informacyjny

Pierwsza inwestycja zrealizowana w naszym regionie w ramach konkursu „Zielona Przestrzeń” jest już otwarta w Zabrzu. Udało się to wszystko dzięki dofinansowaniu ze środków WFOŚiGW w Katowicach.

Konkurs na utworzenie w przestrzeni publicznej terenów zieleni pn.: „Zielona Przestrzeń” cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony samorządów. Co ciekawe, na zadanie można było uzyskać dotację nawet do 250 tysięcy złotych.

Pierwsza „Zielona Przestrzeń” w naszym regionie powstała w Zabrzu na zrekultywowanym terenie po wyburzonym budynku w dzielnicy Zandka. Inwestycja służy już mieszkańcom tej dzielnicy, a także dzieciom i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 16, który znajduje się tuż obok otwartej „Zielonej Przestrzeni”.

Nowy skwer znajduje się w jednej z najstarszych dzielnic Zabrza, u zbiegu ul. Cmentarnej i Bończyka. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia to 286 385,53 zł brutto, z czego 242 825,36 zł to dofinansowanie pozyskane przez miasto Zabrze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach konkursu „Zielona przestrzeń”.

Projekt powstał w Wydziale Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miejskiego w Zabrzu, natomiast za jego integrację w całościowy projekt skweru odpowiadała pracownia architektoniczna l-Art mgr inż. arch. Roman Izydorczyk. Wykonawcą była natomiast zabrzańska firma FPHU Fresco-Eco Bogusława Golis.

Na zrekultywowanym terenie wytyczono ścieżki i placyk centralny, na którym powstała „rzeźba” z pni drzew. Naturalne głazy ułożono w grupy, które tworzą kilka niewielkich wypiętrzeń. Wiosną przyszłego roku skwer ukaże się nam w pełnej krasie, bo dopiero wtedy rozrosną się byliny i krzewy. W trakcie uroczystości zasadzono siedem sadzonek oliwnika dwubarwnego.

Rewitalizacja zabytkowej dzielnicy Zandka to proces, który w Zabrzu realizowany jest konsekwentnie od wielu lat. W 2008 r. miasto przeprowadziło pionierski w skali kraju wykup mieszkań tzw. „pohutniczych”. Za kwotę ok. 21 mln zł wykupiło 83 w większości prawie stuletnich budynków. Obecnie w dzielnicy prowadzone są szeroko zakrojone działania rewitalizacyjne. Dawny blask przywrócono już m.in. Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 16 przy ul. Cmentarnej oraz budynkowi „Starej Gazowni” przy ul. Stalmacha 7, gdzie funkcjonuje Centrum Usług Społecznych. Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z WFOŚiGW przeprowadzono też termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła w 11 budynkach mieszkalnych przy ul. Tomeczka, ul. Lazara i ul. Cmentarnej.

- Zandka to wyjątkowe osiedle, które konsekwentnie rewitalizujemy - komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. - Najpierw w celu ochrony mieszkańców odkupiliśmy budynki od prywatnego przedsiębiorcy. Następnie wyremontowaliśmy obiekt Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 16 oraz będący w ruinie budynek gazowni, a dziś Centrum Usług Społecznych - służące młodzieży, seniorom, osobom z niepełnosprawnościami i lokalnej przedsiębiorczości. Wypiękniały ul. Tomeczka, ul. Lazara i ul. Cmentarna, a w przygotowaniu są kolejne remonty.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.