Justyna Przybytek

Pierwsze elektryczne autobusy są już w Katowicach

Marcin Korczak, kierowca w PKM Katowice, za kierownicą pierwszego „elektryka”, który wyjechał na linię 910 Fot. justyna przybytek Marcin Korczak, kierowca w PKM Katowice, za kierownicą pierwszego „elektryka”, który wyjechał na linię 910
Justyna Przybytek

Katowice mają pierwsze elektryczne autobusy. To trzy przegubowe solarisy. Jeden z nich od wczoraj kursuje w rozkładzie linii 910. Docelowo PKM Katowice będzie miał dziesięć „elektryków”.

Spółka PKM Katowice kupiła w sumie dziesięć autobusów elektrycznych. Pięć przegubowych dostarczy Solaris, pięć krótkich - Ursus. Pierwsze trzy długie pojazdy już dotarły do bazy PKM przy ulicy Mickiewicza.

Każdy z nich kosztował po ok. 2,6 mln zł. Dostawa dwóch kolejnych planowana jest jeszcze w lutym, natomiast autobusów krótkich do końca pierwszej połowy tego roku. Co istotne, to pierwsze elektryczne autobusy we flocie katowickiego przewoźnika.

Elektryczne autobusy będą jeździły po centrum Katowic

- Będą jeździły w szczególności w centrum miasta, czyli tam, gdzie mamy najgorsze warunki pracy dla autobusów z silnikiem tradycyjnym ze względu na krótkie trasy, liczne postoje, ale też korki - tłumaczył Marcin Krupa, prezydent Katowic (PKM to spółka miejska). Podkreślał też, że pojazdy przyczynią się do redukcji hałasu oraz mniejszej emisji spalin.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.