Pierwsze w Polsce ekologiczne osiedle powstaje w Jaworznie WIZUALIZACJE

Czytaj dalej
Fot. mat. prasowe
Kacper Jurkiewicz

Pierwsze w Polsce ekologiczne osiedle powstaje w Jaworznie WIZUALIZACJE

Kacper Jurkiewicz

Powstaje pierwsze w Polsce ekologiczne osiedle. Ma je cechować m.in. niskoemisyjna energia i budynki z ekologicznych materiałów. Osiedle Silo mieścić się będzie na terenie dawnej cementowni Szczakowa w Jaworznie.

Osiedle ma znaleźć się w trójkącie ulic Jana III Sobieskiego, Bukowskiej oraz linii kolejowej E30. Od zachodu i północy znajdują się tutaj lasy, a od południa Park Gródek. Niedaleko jest także Zalew Sosina. Wszystko wskazuje na to, że to będzie idealne miejsce do zamieszkania.

Silo ma być ekologiczne. Energia będzie czerpana ze źródeł fotowoltaicznych oraz ze spalania biomasy, powstałej ze ścieków produkowanych przez mieszkańców. Budynki, które tutaj staną będą miały mniejsze zapotrzebowanie na energię. Na retencyjnych zielonych dachach zainstalowany będzie system odprowadzania deszczówki, która trafi do lokalnych zbiorników wodnych.
Powstanie tutaj 2500 nowych mieszkań dla 5000 mieszkańców. Nowi lokatorzy będą mogli cieszyć się m.in. z zielonych podwórek z kom-postownikami, grządkami i sadami drzew owocowych. Pomiędzy budynkami staną ście-żki oraz oczka wodne.
Przy budynkach znajdą się też podziemne parkingi, by na osiedlu nie parkowała masa samochodów. Natomiast na styku osiedla powstaną parkingi nadziemne.

W centrum nowego osiedla ma znaleźć się plac targowy, szkoła oraz dwa przedszkola. Przy granicy z dzielnicą Pieczyska powstanie ulica handlowa o spokojnym ruchu.

Ekologiczne osiedle będzie powstawało w kilku etapach. Pierwszym z nich jest utworzenie strefy sportów ekstremalnych z silosami. W jednej z kopuł silosów będzie można zlokalizować centrum nauki, np. z wpisanym do strategii rozwoju miasta Jaworzno - centrum obserwacji astronomicznej. Oprócz tego przewiduje się na osiedlu również strefę boisk, skatepark, strefę wodną z basenem otwartym przy potoku Łużnik, z saunami oraz basenem zamkniętym.

Następnie budowane będą mieszkania o różnym wskaźniku intensywności z funkcją usługową w parterze.

- Rozpoczęcie realizacji projektu od strefy sportów ekstremalnych jest przemyślanym posunięciem. Dzięki temu dzielnica już wtedy zacznie przyciągać amatorów sportów, saun oraz zajęć w otwartej przestrzeni. Pomysł m.in. kina plenerowego, którego ekranem będzie poprzemysłowy silos ma także ogromne szanse, by zaistnieć na mapie Śląskich Zabytków Techniki - mówi Maria Skotnicka z pracowni projektowej MS Design.

Odbyły się już w sprawie budowy osiedla spotkania z mieszkańcami Jaworzna oraz różnymi instytucjami miejskimi. Mieszkańcy dzielili się swoimi pomysłami oraz obawami. Jak podkreślają projektanci Osiedle Silo nie ma stanowić konkurencji dla reszty miasta, ale ma być jego integralną częścią.

Przewidywany koszt inwestycji to pół miliarda złotych. Czy uda się stworzyć to przepiękne ekologiczne miejsce? Koniec prac nad Osiedlem Silo zaplanowany jest dopiero na 2035 rok. Do tego czasu jednak sporo może się zmienić, a być może w Polsce powstanie już kilka takich osiedli.

Kacper Jurkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.