Pierwszy dzień dużych zmian w systemie edukacji

Czytaj dalej
Fot. arch
Joanna Boroń

Pierwszy dzień dużych zmian w systemie edukacji

Joanna Boroń

Dziś uczniowie zaczynają naukę w systemie, który przywraca 8-letnie szkoły podstawowe.

W Kołobrzegu przed reformą oświaty działały cztery publiczne gimnazja. Od pierwszego września samodzielne Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 3 przekształcają się odpowiednio w Szkołę Podstawową nr 1 i Szkołę Podstawową nr 7. Gimnazjum nr 4 w Podczelu (dotąd część Zespołu Szkół nr 4) zostaje wchłonięte przez SP nr 9. Wygaszone zostanie za to Gimnazjum nr 2 przy ul. Tadeusza Śliwińskiego. Potrwa to dwa lata.

W tej chwili nadal będzie funkcjonować w strukturach Zespołu Szkół, ale już ze Szkołą Podstawową dla Dorosłych (dotąd było to Gimnazjum dla Dorosłych). W ZS nr 2 nie działa już zwykła podstawówka. Dzieci, które się tu uczyły, kontynuują edukację w innych placówkach.

W Szczecinku zdecydowano się na eksperyment: wygaszane Gimnazjum nr 1 stało się częścią Szkoły Podstawowej nr 6, oddalonej o jakieś 200 metrów, na co zezwalają przepisy. Powstanie więc coś w rodzaju quasi-gimnazjum, bo w „szóstce” będą się nadal uczyć młodsze dzieci, a w byłym G1 klasy starsze.

W gminie Barwice trwa pat: nie udało się powołać drugiej podstawówki na bazie likwidowanego gimnazjum. Nie zdecydowano się także na przeniesienie istniejącej podstawówki do nowych budynków wygaszanej szkoły, gdyż radni obawiali się zabójczej rywalizacji o uczniów narok przed wyborami samorządowymi. I to wszystko przy niżu demograficznym i dwóch innych podstawówkach w Starym Chwalimiu i Piaskach.

W powiecie sławieńskim wygaszane jest m.in. Gimnazjum Miejskie w Sławnie. Całkowite wygaszenie nastąpi w 2019 roku. W tym roku w placówce jest 9 oddziałów uczniów klas drugich i trzecich, łącznie 194 uczniów. Za dwa lata do budynku byłego gimnazjum przeniesiona zostanie najpewniej Szkoła Podstawowa nr 1 z ulicy Kossaka.

Podobnie sytuacja przed-stawia się w Miejskim Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza w Darłowie. Szkoła zakończy swoją działalność z dniem 31 sierpnia 2019 roku. Do tego czasu nastąpi jej powolne wygaszenie. W tym roku szkoła kształci 9 oddziałów uczniów, w tym 164 gimnazjalistów. Z kolei w gminie Malechowo gimnazjum zostało przekształcone w szkołę podstawową z klasami gimnazjalnymi.

Joanna Boroń

Od 2000 roku, w którym zrobiłam dyplom na wydziale prawa poznańskiego uniwersytetu, pracuję w naszych lokalnych mediach - Głosie Koszalińskim oraz jego portalach internetowych, które swoim zasięgiem obejmują teren dawnego województwa koszalińskiego.


Zajmuję się zdrowiem i szeroko rozumianym stylem życia – w tym też kulinariami, które również prywatnie są moją pasją – mam niezłą kolekcję kulinarnych książek, które nie są jedynie ozdobą półek, ale inspiracją do kulinarnych eksperymentów.


Prócz tego w swojej pracy zajmuje się tematami społecznymi, bardzo często zainspirowanymi sygnałami naszych czytelników i internatów. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.