Pieta Limanowska - niezwykła figura, którą dwa razy koronował Karol Wojtyła

Czytaj dalej
Fot. Zbigniew Dutka
Karol Wojtas

Pieta Limanowska - niezwykła figura, którą dwa razy koronował Karol Wojtyła

Karol Wojtas

22 czerwca przypadła 35. rocznica rekoronacji Piety Limanowskiej, której dokonał na krakowskich Błoniach Jan Paweł II podczas drugiej pielgrzymki do Polski w 1983 r. Słynąca łaskami figura Matki Boskiej Limanowskiej jest wyjątkowa m.in. dlatego, że koronował ją dwukrotnie ten sam człowiek, najpierw w 1966 r. jako metropolita krakowski, a w 1983 jako papież.

Figura Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, po wieloletnich staraniach, została koronowana koroną papieską 11 września 1966 roku przez ówczesnego metropolitę krakowskiego arcybiskupa Karola Wojtyłę. Uroczystość ta zgromadziła w Limanowej ponad stutysięczną rzeszę wiernych z całego kraju. Wydarzenie odbiło się szerokim echem w regionie. Limanowskie uroczystości koronacyjne były częścią obchodów Millenium Chrztu Polski. Po koronacji wzrósł ruch pielgrzymkowy do sanktuarium i coraz więcej ludzi w kraju zaczęło kojarzyć nasze miasto z kultem Matki Boskiej Bolesnej.

Niestety nocą z 26 na 27 maja 1981 roku doszło do zdarzenia, które wstrząsnęło Limanową i całą diecezją tarnowską. Ktoś włamał się do wnętrza kościoła i ukradł koronę przy okazji niszcząc obraz autorstwa Marii Ritter, którym dawniej zasłaniana była Pieta w ołtarzu głównym. Był to trudny czas dla Polaków, w tym i limanowian, bowiem dwa tygodnie wcześniej w Rzymie dokonano zamachu na Jana Pawła II, a w Warszawie umierał prymas Stefan Wyszyński (zmarł 28 maja 1981 r.). Pociechą w tej sytuacji był fakt, że złodziej nie uszkodził samej figury, co miało miejsce w podobnych przypadkach w Polsce. W tym okresie w kraju dokonano kilku kradzieży koron z cudownych wizerunków w sanktuariach maryjnych, m.in. w Ludźmierzu czy Myślenicach. Wieść o kradzieży w Limanowej obiegła szybko cały region i diecezję. Biskup tarnowski Jerzy Ablewicz zarządził modlitwy ekspiacyjne i powiadomił papieża, który przebywał w Klinice Gemelli.

Czytaj więcej:

 • Starania o rekoronację i wielka niespodzianka
 • Uroczysty powrót figury i błogosławieństwo wiernych
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Karol Wojtas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.