Piknik białoruski w Krakowie: muzyka, tańce i jarmark na kopcu Kraka

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Anna Piątkowska

Piknik białoruski w Krakowie: muzyka, tańce i jarmark na kopcu Kraka

Anna Piątkowska

Wykłady, koncerty, tańce białoruskie, jarmark, aktywności dla dzieci, art-terapia, joga to tylko niektóre z aktywności zaplanowanych na integracyjny piknik białoruski na kopcu Kraka. Poznajmy się, żeby móc tworzyć wielokulturową wspólnotę miasta.

FLESZ - Fala upałów przeplatana burzami
[video]16141[/video]

- Jesteśmy otwartą i zgraną grupą, gdzie każdy uczestnik jest unikalny i ważny, a razem tworzymy historię Białorusinów w Krakowie. Pracujemy na wielu płaszczyznach. Są one związane z pomocą Białorusinom i reprezentacją interesów naszej diaspory w Polsce, współpracą z Białorusinami na całym świecie. Nasza społeczność zajmuje się organizowaniem różnorodnych wydarzeń, począwszy od wieczorów muzycznych, pikników po wycieczki śladami kultury białoruskiej w Krakowie i wystawy rodzimej sztuki. Chcielibyśmy podzielić się naszą kulturą z wszelkimi innymi mniejszościami i grupami etnicznymi - mówi Volha Kavalskaya, Białorusinka, która mieszka w Krakowie.

w programie pikniku znalazły się także strefa wiedzy, czyli "konferencja nienaukowa pod otwartym niebem - wykłady i dyskusje na przeróżne tematy w nieformalnej atmosferze", strefa zero-waste, gdzie można się dowiedzieć więcej o świadomej konsumpcji, dać rzeczom drugie życie na swap-imprezie; strefa sportu, gdzie będzie okazja oddać się aktywnościom fizycznym: jodze, ćwiczeniom fitness czy siatkówce.

Piknik białoruski odbędzie się 26 czerwca w godz.11.00 - 19.00 na kopcu Kraka.

A już wkrótce białoruscy aktywiści mieszkający w Krakowie planują aukcję obrazów. Środki pozyskane w ten sposób zostaną przeznaczone na pomoc artystom, uchodźcom, a także będą wsparciem dla krakowskiej społeczności Białorusinów.

"Wystawa sztuki białoruskiej “Before/After/2020. Belarus” to rodzaj artystycznej kroniki dramatycznych wydarzeń z sierpnia 2020 roku, które miały miejsce na Białorusi po wyborach prezydenckich: jest prawdziwa w swoim przedstawieniu, szczera w przekazywaniu emocji i uczuć, bo wydarzenia są prawdziwe. Prezentowane na wystawie dzieła malarstwa, grafiki, rzeźby są refleksjami, wyrazem obywatelskiej postawy 10 białoruskich artystów. Łączy ich zbiorowy ból, złość, bezsilność, strach, rozpacz, które przekształciły się w formy plastyczne" - pisała o wystawie jej kuratorka Ksyeniya Zhukowskaya.

[polecane]21106045,21106601,19906909,20972665[/polecane]

Anna Piątkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.