Paulina Musialska

Pilica: afera w parafii. Jest akt oskarżenia wobec proboszcza kolegiaty

Kolegiata w Pilicy cały czas jest remontowana Fot. Paulina Musialska Kolegiata w Pilicy cały czas jest remontowana
Paulina Musialska

Zawierciańska Prokuratura Rejonowa skierowała akt oskarżenia wobec Jarosława S., proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Pilicy. Ma to związek z podrobionymi dokumentami, które zostały wykorzystane do pozyskania dotacji finansowej dla parafii.

Parafia św. Jana Chrzciciela w Pilicy ma spore kłopoty. Prokuratura Rejonowa w Zawie-rciu zdecydowała się na wniesienie aktu oskarżenia wobec Jarosława S., proboszcza parafii. Ma to związek z zakończeniem śledztwa w sprawie sfałszowania dokumentacji i posłużeniu się nią w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu uzyskania dofinansowania na remont pilickiej kolegiaty. Śledztwo zostało rozszerzone o podejrzenie usiłowania wyłudzenia dotacji na szkodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Akt oskarżenia obejmuje dwa zarzuty popełnienia przestępstw. Pierwszy zarzut dotyczy popełnienia w maju 2017 roku przestępstwa oszustwa na szkodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez przedłożenie fałszywych dokumentów - mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. - Te dokumenty to pozwolenie na wykonanie prac remontowych. Pierwotnie było ono wydane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. Przerobiono tam datę ważności z grudnia 2016 roku na grudzień 2018 roku. Sfałszowany został także protokół końcowy odbioru robót, gdzie również przerobiono datę - dodaje Tomasz Ozimek.

Sfałszowane dokumenty wykorzystane zostały do pozyskania dotacji na remont pilickiej kolegiaty. Jej kwota to 138 tysięcy złotych.

Drugi zarzut dotyczy usiłowania oszustwa na szkodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do takiej próby doszło w marcu 2018 roku.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.