Pionierska operacja i wielki sukces Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Czytaj dalej
Fot. Facebook/Jacek Waszak
Agata Pustułka

Pionierska operacja i wielki sukces Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Agata Pustułka

Niemal miesiąc po wszczepieniu sztucznego serca pacjent czuje się bardzo dobrze - napisał w mediach społecznościowych kardiochirurg Michał Zembala. Jak już informowaliśmy, pierwszą tego typu operację w Polsce wykonali lekarze 4 lipca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Pierwsza w Polsce implantacja sztucznego serca to wielki sukces lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pacjentowi, panu Mieczysławowi, wycięto niewydolny narząd i w jego miejsce wszczepiono sztuczne serce. Pacjent cierpiał z powodu krańcowej niewydolności krążenia.

Doktor Michał Zembala, kardiochirurg z ŚCCS, we wczorajszym wpisie na Facebooku nie krył dumy:

- Po blisko miesiącu terapii pooperacyjnej nasz pacjent - Pan Mieczysław, któremu wszczepiliśmy całkowicie sztuczne serce, czuje się bardzo dobrze. To dzięki ogromnej pracy zespołu kardiochirurgów, kardiologów, anestezjologów oraz pielęgniarek i specjalistów fizjoterapii osiągnęliśmy powodzenie. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten wspólny sukces. Przede wszystkim jednak gratulacje i podziękowania należą się Panu Mieczysławowi, za zaufanie, którym nas obdarzył i za niezłomną wiarę w powodzenie tej misji. Cieszę się, że mogłem być częścią tej historii - napisał dr Michał Zembala.

- Pacjent ma się bardzo dobrze! Trzymamy kciuki i mamy nadzieję, że niedługo pójdzie do domu - z kolei taki wpis zamieścił na FB doktor Jacek Waszak z ŚCCS w Zabrzu, który również uczestniczył w tej pionierskiej operacji.

Operacja odbyła się 4 lipca, ale lekarze dopiero po 10 dniach poinformowali o przełomowym wydarzeniu. Francuzi nad sztucznym sercem CARMAT TAH pracowali od lat 90. ubiegłego wieku. Ostateczna wersja powstała w 2010 r. Sztuczny narząd wszczepiony panu Mieczysławowi waży ok. 900 gramów, ma pojemność 750 mililitrów. Zabieg wykonano u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane.

W tym roku w Śląskim Centrum Chorób Serca wykonano aż 39 transplantacji serca i 13 transplantacji płuc. To rekordowy wynik.

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.