Piotr Kuczera dla DZ: Na naszych oczach dokonał się skok inwestycyjny. [WIDEO]

Czytaj dalej
Mateusz Borda

Piotr Kuczera dla DZ: Na naszych oczach dokonał się skok inwestycyjny. [WIDEO]

Mateusz Borda

Z okazji 30-lecia wyborów samorządowych w Polsce rozmawiamy z Piotrem Kuczerą, Prezydentem Rybnika oraz Przewodniczącym Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Opowiadamy o samorządach z punktu widzenia osób młodych, które dorastały w wolnej Polsce. Rozmawiamy nie o tym, co było, ale o tym co przed nami. A jest tego sporo...

Piotr Kuczera w momencie pierwszych wyborów samorządowych miał 13 lat. Na jego oczach samorząd tworzył się, a on dorastał wraz z nim. Teraz jest jednym z wielu przedstawicieli młodych osób w samorządach. Osób, które nie pamiętają czasów głębokiego komunizmu, dla których ważniejsze niż historyczne waśnie, jest to, co przed nami. Jak mówi sam Przewodniczący Związku:

- Wchodzi nowe pokolenie, z nowymi pomysłami. Na pewno o wiele bardziej rozenane w technice, świecie współczesnego funkcjonowania mediów społecznościowych.

Z drugiej strony, ratusz to nie firma, w której nauczymy się wszystkiego w trzy miesiące. Na młodych radnych czeka masa wyzwań i ciężkiej pracy:
-Samorząd jest dość specyficzny. Jeżeli ktoś wchodzi, nawet jako osoba po studiach, a nigdy nie miała kontaktu z samorządem, wymaga to trochę pokory. Choćby poznanie samego miasta… Skupianie się na jednej dzielnicy czy ulicy jest błędem. Na miasto trzeba patrzeć globalnie – taka jest funkcja miejskiego radnego. - mówi Piotr Kuczera

Miasta, dzięki mieszkańcom stają się coraz bardziej nowoczesne i atrakcyjne, również dla inwestorów, którzy tworzą rynek pracy w regionie. Jedno koło napędza drugie, i tak od lat.
Jak wspomina Prezydent Rybnika:-

Na naszych oczach dokonał się skok inwestycyjny.Nasi rodzice i dziadkowie mogli pomarzyć o takiej infrastrukturze, która dzisiaj wydaje nam się czymś oczywistym.

Robimy takie rzeczy, które kiedyś wydawałyby się czymś wręcz zbędnym. Dzisiaj trend np. na rekreację, na ekologiczny transport jest bezdyskusyjna. Sądzę, że jest to trend, który będzie nam w kolejnych latach mocno, mocno towarzyszyć

W wywiadzie, Piotr Kuczera odniósł się także do smogu, który jest palącym problemem nie tylko w Rybniku. Zdaniem włodarza, smog powinien zniknąć w ciągu najbliższych lat:
- Wierzę, że stanie się to o wiele, wiele szybciej. Te najstarsze piece powinny przestać kopcić już pod koniec 2021 roku. To będzie pierwszy element. Z drugiej strony cały czas czekam na rozwiązania systemowe, np. na specustawy, które pozwolą rozwijać sieć gazową czy ciepłowniczą. Tak naprawdę, tego typu sposoby ogrzewania powinny być podstawową funkcją, również miastotwórczą. Powinna być ważnym elementem miejskiej układanki.

Zapraszamy do obejrzenia pełnego wywiadu wideo!

Mateusz Borda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.