PiS chce jeszcze jednej ustawy o trybunale konstytucyjnym

Czytaj dalej
Fot. Michał Dyjuk
Leszek Rudziński

PiS chce jeszcze jednej ustawy o trybunale konstytucyjnym

Leszek Rudziński

Partia rządząca chce stworzyć całkiem nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. 11 sierpnia zapadnie wyrok w sprawie poprzedniej ustawy rządu.

Trybunał Konstytucyjny jeszcze nie zdążył rozpatrzyć zaskarżonej przez opozycję os-tatniej nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, a partia rządząca zapowiada już kolejną - tym razem napisaną od zera.

Po zakończeniu prac zespołu powołanego przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego PiS ma przedstawić propozycję nowych rozwiązań ustawowych ws. trybunału. Decyzję swojej partii o nowelizacji obecnej ustawy i zapowiedzi napisania kolejnej tłumaczył w radiowej Jedynce minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Stwierdził, że ustawa o TK z 22 lipca była „wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Komisji Weneckiej” i rezultatem poszukiwania kompromisu. - Czym innym jednak jest generalna rekonstrukcja funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego i, jak sądzę, o takiej ustawie, która będzie budować architekturę trybunału już na długie lata, mówił pan marszałek Senatu Stanisław Karczewski [który potwierdził, że trwają prace nad nową ustawą o TK - red.] - podkreślił minister.

Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15 i członek sejmowej Komisji Sprawiedliwości, w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press nazywa pomysł PiS „strasznym i śmiesznym”. - Większość parlamentarna PiS w sposób celowy, świadomy i zaplanowany paraliżuje pracę TK. Chcą przepychać przez Sejm - zdaniem nawet niektórych posłów PiS - zapisy niezgodne w sposób fundamentalny z konstytucją - mówił poseł.

Według nowych przepisów ustawa Sejmu o wyborze sędziego TK przyjmowana będzie większością 3/5 głosów. W sprawach najważniejszych TK ma orzekać w pełnym składzie.

W ramach „taniego państwa” sędziowie zostaną pozbawieni niektórych dodatków funkcyjnych oraz możliwości korzystania ze środków na asystentów. Ci, którzy przejdą w stan spoczynku, nie będą otrzymywać uposażenia lub będzie ono znacząco ograniczone. Natomiast ci pracujący w TK nie będą mogli podejmować dodatkowego zatrudnienia.

Leszek Rudziński

Leszek Rudziński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.