Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Sławomir Bobbe

PiS przygotowuje ustawę, która nie pozwoli zmienić patronów nadanych przez wojewodów ulicom i skwerom

Nowym patronem ma być mjr jan Henryk Żychoń - bydgoski as wywiadu i agent, który ma już w Bydgoszczy swoją pamiątkową tablicę Fot. archiwum Nowym patronem ma być mjr jan Henryk Żychoń - bydgoski as wywiadu i agent, który ma już w Bydgoszczy swoją pamiątkową tablicę
Sławomir Bobbe

- Ludzie dzwonią i mówią - zróbcie coś, nie chcemy mieszkać przy ulicy Kaczyńskiego - twierdzi radny Jakub Mikołajczak (Platforma Obywatelska).

Na zmianę zmienionych nazw ulic może być już jednak za późno.
Osoby, którym nie spodobały się zmiany nazw ulic i zaproponowani patroni, liczyli - po cichu lub wyrażając to wprost - że Rada Miasta Bydgoszczy, w której większość ma niechętna zmianom koalicja PO-SLD szybko nada ulicom nowych patronów albo powróci do starych. Zgodnie z przepisami to samorząd ma kompetencje do tego, by nadawać nazwy ulicom, placom czy skwerom. W te uprawnienia „wmieszała się” ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, która prawo do nadania patronów - w sytuacji, gdy tego nie robi samorząd - dała wojewodom. Taką sytuację mamy, między innymi, w Bydgoszczy.
Kilka dni temu wpłynął jednak do Sejmu projekt nowelizacji ustawy. Oczywiście to projekt poselski, podpisany przez wielu posłów Prawa i Sprawiedliwości. Projekty poselskie mają jedną wspólną cechę - tak naprawdę to projekty akceptowane przez rząd, ale nie wymagają prowadzenia konsultacji społecznych. Taki projekt można w Sejmie „przepchnąć” błyskawicznie. A czas będzie miał tu znaczenie kluczowe, bo ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

w dalszej części artykułu:

 • założenia nowelizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego
 • lista bydgoskich ulic, które będą miały nowych patronów
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Sławomir Bobbe

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.