Marcin Darda

PiS zmienia reguły wyborów do samorządów. Wprowadzona zostanie dwukadencyjność

W 2014 r. Hanna Zdanowska startowała jednocześnie w wyborach na  prezydenta Łodzi i do sejmiku. Taka możliwość ma być zlikwidowana Fot. Krzysztof Szymczak W 2014 r. Hanna Zdanowska startowała jednocześnie w wyborach na prezydenta Łodzi i do sejmiku. Taka możliwość ma być zlikwidowana
Marcin Darda

Klub PiS złożył w Sejmie projekt zmian w ordynacji samorządowej. Wprowadzona zostanie dwukadencyjność, ale od wyborów w 2018 r.

Zmian w ordynacji samorządowej będzie kilka, za to bardzo istotnych. Najważniejsza jest ta, że w gminach i miastach do 100 tys. mieszkańców zlikwidowane zostaną jednomandatowe okręgi wyborcze i powróci ordynacja proporcjonalna, która obowiązywać będzie na każdym szczeblu samorządów, jak to było ostatnio w wyborach w 2010 r. „Zastosowanie zasady proporcjonalności spowoduje, że rada gminy będzie reprezentantem wszystkich jej mieszkańców. Ponadto w najmniejszych gminach zniknie problem okręgów liczących po kilkudziesięciu wyborców” - napisano w uzasadnieniu projektu.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Darda

Dziennikarz Dziennika Łódzkiego. Najważniejsze informacje ze świata polityki, samorządów i partii politycznych Łodzi i regionu łódzkiego. Informacje zdobywam sam, zazwyczaj takie, którymi władza nie chciałaby się chwalić na konferencjach prasowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.