PIT bez podpisu to nie jest PIT

Czytaj dalej
Fot. Fot. Bruno Fidrych / Polskapresse
AG

PIT bez podpisu to nie jest PIT

AG

Do wczoraj już 60 proc. podatników z naszego regionu rozliczyło się z fiskusem. Niektórzy popełnili błędy. Podobne jak rok, dwa czy trzy lata temu.

- Elektroniczne PIT-y wysłało 240 tysięcy naszych podatników, na przykład w samej Bydgoszczy ponad 53 tysiące, co daje nam pod tym względem siódme miejsce w kraju - mówi Magdalena Meyer, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Łącznie do końca kwietnia musi rozliczyć się ze swoim urzędem skarbowym 1 150 000 podatników z Kujawsko-Pomorskiego.

Mylą PIT-37 i PIT-36, źle rozliczają ulgi

Od lat popełniają te same błędy. - Są to między innymi brak podpisu, źle wyliczony podatek, błędy rachunkowe - przestawienia cyfr w kwocie, nieprawidłowe odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne - wymienia Meyer. - A ponadto również: brak prawa małżonków do wspólnego rozliczenia [np. złożenie wspólnego zeznania pomimo rozdzielności majątkowej - red.], nieświadomość obowiązku złożenia zeznania w przypadku zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego bądź jej zawieszenia, a także w przypadku uzyskania dochodów za granicą, z wynajmu lokali mieszkalnych.

Kolejne nieprawidłowości dotyczą: nieznajomości zasad odliczania ulg podatkowych, błędów w numerze KRS organizacji pożytku publicznego i dotyczących sum wpłaconych zaliczek oraz kwot zaliczek pobranych przez płatników - w deklaracjach podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Niektórzy mylą formularze podatkowe PIT-37 i PIT-36, składają zeznania na nieaktualnej wersji druku, podają niekompletny adres (często jedna cyfra bądź litera jest przyczyną wezwania podatnika) oraz odliczają ulgi na dziecko zarówno od podatku, jak i od dochodu.

16 kwietnia to dzień otwarty we wszystkich kujawsko-pomorskich urzędach skarbowych. Wtedy urzędy będą czynne w godz. od 9.00 do 13.00. Podczas dnia otwartego uda się m.in.: uzyskać informacje związane z rozliczeniami podatkowymi, pobrać druki zeznań, złożyć PIT-a, zrobić aktualizację danych identyfikacyjnych.

Natomiast od 28 do 29 kwietnia urzędy skarbowe popracują dłużej: w godz. 7.30- 18.00. Standardowo, jak w każdy poniedziałek, czyli także 2 maja, otwarte będą w godzinach od 7.30 do 18.00.

Są pytania dotyczące rozliczania się z fiskusem za 2015 rok? Można zadzwonić na numer Krajowej Informacji Podatkowej. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00 pod numerami telefonów: 801 055 055 (ze stacjonarnego), 22 330 0330 (z komórkowego) i +48 22 330 0330 (z zagranicy).

Elektroniczny PIT. Szybszy zwrot podatku

Przypomnijmy, że ulgę rehabilitacyjną, na dziecko, internetową i dla honorowych krwiodawców rozliczamy na podobnych zasadach jak w ubiegłym roku, czyli na PIT/O, który dołączamy do PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. Dokumenty potwierdzające, że możemy skorzystać z ulg, należy przechowywać przez 5 lat. Nie dołącza się ich do PIT-a, ale są niezbędne w razie kontroli.

Zeznanie podatkowe można złożyć także bez wychodzenia z domu, w formie elektronicznej, korzystając ze strony www.e-deklaracje.gov.pl lub ze wstępnie wypełnionych zeznań na portalu podatkowym www.finanse.mf.gov.pl.

Rozliczenie elektroniczne to szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Formalnie urząd skarbowy ma na to trzy miesiące.

AG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.