PIT za 2016 r. Na którym się rozliczyć

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik
Katarzyna Borek

PIT za 2016 r. Na którym się rozliczyć

Katarzyna Borek

Rozliczasz roczny podatek? Sprawdź, na którym formularzu to zrobić – czyli który PIT wybrać

W przypadku opodatkowania dochodów/przychodów osób fizycznych (jest nią każdy Kowalski czy Nowak) obowiązują formularze zeznań rocznych: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39.

Który druk masz wybrać?

To zależy od tego, z jakiego źródła osiągałeś przychody w danym roku podatkowym.

Zapamiętaj: to właśnie źródło twojego przychodu oraz sposób jego opodatkowania decydują o rodzaju zeznania, na którym masz się rozliczyć.

A jeśli w 2016 r. miałeś kilka przychodów?

Gdy w roku podatkowym miałeś kilka przychodów, różnego rodzaju, które są opodatkowane według odmiennych zasad, może będziesz musiał złożyć więcej niż jeden PIT.

PIT-37

To najczęściej składane zeznanie. Wypełniasz je, jeśli uzyskałeś przychody:

Szczególnie dotyczy to poniższych przychodów

Warto wiedzieć

Jeżeli w roku podatkowym prowadziłeś działalność gospodarczą czy działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane według skali podatkowej, uzyskałeś dochody z zagranicy lub musisz doliczyć do uzyskanych dochodów dochody swoich małoletnich dzieci (wykazywane w załączniku PIT/M) oraz gdy miałeś dochody z najmu – rozliczasz się na formularzu PIT-36. I to właśnie w nim wykazujesz na przykład wynagrodzenie ze stosunku pracy.

Kiedy inny PIT

Jeżeli dla dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej wybrałeś opodatkowanie jednolitą stawką podatku 19 proc., wówczas składasz odrębne zeznanie na formularzu PIT-36L.

Jeżeli dla przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze wybrałeś opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, składasz odrębne zeznanie na druku PIT-28.

Jeżeli osiągnąłeś przychody z kapitałów pieniężnych, na przykład z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (dotyczy to choćby obligacji), wówczas składasz odrębne zeznanie na formularzu PIT-38.

Jeżeli dokonałeś odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych (na przykład spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa wieczystego użytkowania gruntu), które kupiłeś po 2008 r, składasz odrębne zeznanie na formularzu PIT-39.

Tu dostaniesz druki

Wszystkie formularze podatkowe możesz dostać w urzędzie skarbowym, ale pobierzesz je i wydrukujesz również ze strony internetowej Ministerstwa Finansów (finanse.mf.gov.pl).

Warto wiedzieć: urząd skarbowy przyjmuje także kserokopie formularzy PIT.

Pamiętaj również o tym, że musisz rozliczyć się na formularzu aktualnym dla danego roku podatkowego.

Konsultacja merytoryczna: Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze

Katarzyna Borek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.