PKS: 5 wiat, 6 peronów. Konstrukcja gotowa

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Julita Januszkiewicz

PKS: 5 wiat, 6 peronów. Konstrukcja gotowa

Julita Januszkiewicz

Perony mają być gotowe pod koniec lipca. Wtedy odjadą stąd pierwsze autobusy. Natomiast dworzec PKS będzie otwarty jesienią

Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem - zapewnia Dariusz Frączak ze spółki Budner, która jest inwestorem. Gotowe są już stalowe konstrukcje wiat nad peronami. - Wybudowaliśmy je w pobliżu torów kolejowych. W sumie będzie pięć wiat i sześć peronów - wylicza Dariusz Frączak.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będą one gotowe pod koniec lipca. Wtedy mają stąd odjechać pierwsze autobusy. Bo na razie do dyspozycji pasażerów są tylko dwa prowizoryczne stanowiska w pobliżu przystanku białostockiej komunikacji miejskiej przy ul. Bohaterów Monte Cassino.

Postępują też prace przy budowie budynku dworca. - Za około miesiąc będzie gotowa cała konstrukcja nośna - zapewnia przedstawiciel firmy Budner.

Jak już informowaliśmy, będzie to nowoczesny dwukondygnacyjny budynek. Na 1500 mkw. powierzchni zabudowy znajdą się cztery kasy, poczekalnia, kawiarenka, kącik prasowy. Na piętrze będą biura PKS Nova i pokoje socjalne dla pracowników. Dworzec ma być oddany do użytku już w październiku.

Jednocześnie trwa także budowa usytuowanej w pobliżu galerii handlowej. Tuż obok dworca PKS ma powstać park handlowy oraz obiekt handlowo-usługowy. Tak, jak wcześniej pisaliśmy, ulokuje się tutaj sześciu najemców. Zajmą lokale od 300 do 500 mkw. powierzchni.

- Na piętrze powstanie klub fitness oraz lokale gastronomiczne. Zgłosili się też do nas ci, którzy przy starym dworcu prowadzili małą gastronomię. Na razie trwają rozmowy - przyznaje Dariusz Frączak.

Pozostałe pomieszczenia zajmą sklepy odzieżowe i drogeria. Jakie - na razie nie ujawnia. - Wiemy jakich marek będą to sklepy, ale jeszcze nie są podpisane umowy z najemcami - dodaje Frączak. - Ma to nastąpić w ciągu najbliższego miesiąca.

Nam udało się ustalić, że przy dworcu PKS powstanie hipermarket niemieckiej sieci Kaufland, która ulokuje tu swój pierwszy w Białymstoku obiekt. Sklepy tej sieci są już w innych miastach naszego województwa, m.in. w Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Augustowie, Łomży i Suwałkach.

Jak poinformował Dariusz Frączak, park handlowy ma być otwarty w lutym 2018 roku, zaś obiekt handlowo-usługowy w listopadzie tego roku.

W planach jest też budowa stacji obsługi autobusów z pomieszczeniami biurowymi oraz socjalnymi.

Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.