Justyna Przybytek

Plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej w Katowicach to centralny plac miasta. Mamy się czego wstydzić

Plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej w Katowicach Plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej w Katowicach
Justyna Przybytek

Centralny plac Katowic wygląda źle - oględnie mówiąc. To, co uchodziło na początku lat 90., dziś, przy milionach zainwestowanych w przebudowę śródmieścia, zwyczajnie razi. Plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej wygląda bowiem tak, jakby czas się tu zatrzymał. I, niestety, lepiej nie będzie, bo PKP wycofała się z planów modernizacji tego miejsca.

Plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej - często mylony z placem Andrzeja (choć ten znajduje się nieco dalej) - to plac po południowej stronie katowickiej stacji kolejowej. Słynie z paskudnego blaszaka uchodzącego za dworcowy pawilon i najdroższych parkingów w Katowicach (pierwsza godzina - 8 zł, druga - 5 zł). Jest tu też kilka budek z przekąskami, kwiatami i owocami. Do tego postój taksówek i przystanki autobusów i busów. Całość - łagodnie rzecz ujmując - nie zachwyca, tym bardziej w zestawieniu z nową halą dworca kolejowego po drugiej stronie torów.

Co gorsza, wielu podróżnych, którzy przyjeżdżają do Katowic po raz pierwszy, trafia właśnie na ten obskurny plac. Nie jest to najlepsza wizytówka miasta.

PKP od lat zapowiada, że i plac, i pawilon zmodernizuje. Pierwsza przymiarka była już przed przebudową placu Szewczyka w 2010 r. Wówczas zapuszczony pawilon na placu OMP został odnowiony, bo pełnił funkcję dworca tymczasowego. Wyczyszczono okna i posadzkę, wyremontowano puste kasy, otwarto kiosk i stoisko z kawą. Dodatkowo na placu postawiono kilka kontenerów. Prowizorka, ale jak obiecywali kolejarze - tylko „na jakiś czas”. Po otwarciu nowego dworca od strony placu Szewczyka i plac OMP miał przejść generalną przebudowę. Tymczasem prowizorka trwa do dziś.

Jeszcze w 2015 r. spółka Xcity Investment, należąca do Grupy PKP, zapowiedziała przebudowę obskurnego pawilonu, w którym obok dworca miał się mieścić także pasaż handlowy. Dodatkowo na placu zaplanowano niewielki budynek biurowy, a zamiast byle jakich bud stanąć tu miały estetyczne pawilony handlowe. Przedstawiciele spółki zapowiadali, że z przebudową ruszą, gdy znajdą partnera dla tej inwestycji.

Skończyło się na zapowiedziach. Zarząd PKP podjął bowiem decyzję

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.